Sąd odrzucił próbę apelacji księcia Harry'ego

Źródło:
PAP
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Książę Harry przed sądem (wideo archiwalne)Reuters Archive

Brytyjski książę Harry przegrał pierwszą próbę apelacji od orzeczenia sądu w sprawie dotyczącej odebrania mu policyjnej ochrony podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.

W lutym młodszy syn króla Karola III przegrał przed Wysokim Trybunałem proces wytoczony w związku z decyzją ministerstwa spraw wewnętrznych o obniżeniu - po rezygnacji przez niego z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej - poziomu ochrony policyjnej podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.

Jego prawnicy przekonywali, że brak przeprowadzenia analizy ryzyka i pełnego rozważenia skutków potencjalnego "udanego ataku" na Harry'ego oznaczał, że decyzja o odebraniu mu ochrony finansowanej przez podatników była "niezgodna z prawem i niesprawiedliwa".

Książę Harry przed sądem w LondynieJordan Pettitt/PA Images via Getty Images

Sąd orzekł jednak, że decyzja o zmianie jego poziomu ochrony nie była niezgodna z prawem ani "irracjonalna" oraz że nie doszło do "niesprawiedliwości proceduralnej".

W poniedziałek Wysoki Trybunał poinformował, że odmówił Harry'emu prawa do złożenia odwołania od podjętej w lutym decyzji, ale wyjaśnił, że może on zwrócić się bezpośrednio do Sądu Apelacyjnego. Na razie jego prawnicy nie przekazali, czy zamierzają z tego skorzystać.

Książę Harry pozbawiony ochrony

Na początku 2020 roku Harry i jego żona księżna Meghan ogłosili rezygnację z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i wyprowadzili się do USA.

W związku z tym brytyjskie MSW zdecydowało, że przestanie im automatycznie przysługiwać ochrona osobista podczas pobytów w Wielkiej Brytanii i nie zgodziło się na zapewnienie takiej ochrony dla Harry'ego i jego rodziny, nawet jeśli książę sam by finansował jej koszty.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jordan Pettitt/PA Images via Getty Images