Przygotowania do koronacji Karola III. Korona świętego Edwarda ma być dopasowana

Źródło:
PAP

Choć koronacja króla Karola III odbędzie się dopiero za kilka miesięcy, trwają już przygotowania do uroczystości, która odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Pałac Buckingham ujawnił, że korona, którą brytyjski monarcha będzie nosił podczas przyszłorocznej koronacji, została przeniesiona z twierdzy Tower of London, aby dopasować jej rozmiar.

Operacja przewiezienia korony świętego Edwarda została przeprowadzona w piątek wieczorem, ale poinformowano o niej dopiero po fakcie, a tego, gdzie obecnie się ona znajduje, Pałac Buckingham nie ujawnił.

Pierwsze zdjęcie Karola III w pracytwitter.com/RoyalFamily

Koronacja króla Karola III. Trwają przygotowania

W krótkim oświadczeniu Pałacu Buckingham wspomniano jedynie o "pracach modyfikacyjnych", ale - jak wyjaśniają media - chodzi o jej lekkie powiększenie, by pasowała na głowę Karola III. Dziennik "Daily Maily" podał, że Mark Appleby, który od 2017 roku jest jubilerem królewskim, będzie się tym zajmował przez najbliższe kilka miesięcy.

Ważąca 2,23 kilograma korona świętego Edwarda, która jest używana tylko podczas koronacji, została wykonana w 1661 roku dla króla Karola II. Jak się uważa, jest repliką XI-wiecznej korony świętego Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, która została przetopiona w 1649 roku w czasie angielskiej wojny domowej. To właśnie korona świętego Edwarda znajduje się w herbie Wielkiej Brytanii, logo Royal Mail czy na odznakach brytyjskich sił zbrojnych.

Uroczystość w Opactwie Westminsterskim

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja przyszłego roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Koronacji dokona arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana jako królowa-małżonka zostanie też jego żona Camilla.

CZYTAJ TAKŻE: Królowa Elżbieta II nie żyje. Nowym królem Karol III >>>

Król Karol IIIComposedPix/Shutterstock

Karol III został królem automatycznie w chwili śmierci swojej matki Elżbiety II, 8 września. To, że koronacja odbędzie się dopiero po kilku miesiącach, jest zupełnie naturalną procedurą. W przypadku Elżbiety II ten okres był nawet dłuższy, objęła ona tron 6 lutego 1952 roku, a koronowana została 2 czerwca 1953 roku.

Autorka/Autor:mp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/RoyalFamily