Królowa Elżbieta II nie żyje

8 września 2022

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zmarła w czwartek, 8 września. Była najdłużej rządzącą brytyjską monarchinią w historii i drugą najdłużej panującą koronowaną głową na świecie. Ceniono ją za oddanie krajowi, słynęła też ze stalowych nerwów oraz umiejętności przewodzenia zarówno Wielkiej Brytanii, jak i własnej rodzinie.

Elżbieta II była brytyjską królową przez 70 lat. Jej pełny tytuł brzmiał: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. Do historii przeszła jako najdłużej panująca brytyjska monarchini. Na świecie wyprzedza ją pod tym względem jedynie król Francji Ludwik XIV, który rządził krajem 72 lata.

KRÓLOWA ELŻBIETA II NIE ŻYJE - RAPORT SPECJALNY

Zamiast węgla wydobywali własne dzieci. Po kilku dniach zabrakło miejsca na ciała w kaplicy

Jej milczenie po śmierci księżnej Diany zapamiętało wielu. Media wytykały królowej Elżbiecie II jej chłodną i powściągliwą reakcję oraz brak zdecydowanych działań. Brytyjska monarchini zdawała sobie z tego sprawę. Osobistemu sekretarzowi mówiła jednak, że przez lata wypominała sobie coś innego - spóźnioną reakcję w 1966 roku, gdy lawina błotna zalała wioskę Aberfan. W katastrofie zginęły 144 osoby: 28 dorosłych i 116 dzieci.

Od wyklętej kochanki do królowej małżonki. Dlaczego świat wybaczył Kamili

Już pierwsze słowa, którymi 23-letnia Kamila zwróciła się do młodego księcia Karola, przekonały go, że ma do czynienia z kobietą niebanalną. Świadkowie twierdzą, że "niemal natychmiast stracił dla niej głowę". Przez tę miłość Kamila Parker Bowles stała się najbardziej znienawidzoną kobietą w Wielkiej Brytanii. Trzeba było dziesiątek lat i sztabu najlepszych specjalistów od wizerunku, by Brytyjczycy spojrzeli na nią bardziej przychylnie. Ale czy to tylko kwestia piarowskich strategii?