TVN24 | Świat

Młodzi po stronie Harry'ego i Meghan, starsi trzymają z królową. Spór w rodzinie królewskiej dzieli Brytyjczyków

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo/kab,
mtom
Źródło:
PAP, Sky News

Z sondażu ośrodka YouGov wynika, że Brytyjczycy w większości źle przyjęli głośny wywiad, którego książę Harry i Meghan Markle udzielili amerykańskiej gwieździe talk-show Oprah Winfrey. Książęca para spada też w rankingach popularności. Jak wynika z badania, Susseksowie cieszą się większą sympatią wśród młodych Brytyjczyków, a rodzina królewska ma znaczne poparcie wśród starszych Wyspiarzy.

W poniedziałek wyemitowano pierwszy wspólny wywiad księżnej Meghan i księcia Harry'ego po wycofaniu się pary z pełnienia obowiązków w ramach brytyjskiej rodziny królewskiej. W nagranej w Kalifornii rozmowie z Oprah Winfrey książęca para wyjaśniła powody swych decyzji i przedstawiła własną wersję wydarzeń z życia na dworze królewskim.

OGLĄDAJ WYWIAD Z MEGHAN I HARRYM ZA DARMO PO ZALOGOWANIU SIĘ W TVN24 GO

Wywiad za niestosowny uznało 47 procent ankietowanych Brytyjczyków, za stosowny tylko 21 procent, zaś pozostali nie mieli zdania w tej sprawie – wynika z sondażu brytyjskiego ośrodka YouGov.

Na pytanie o współczucie dla Harry'ego i Meghan na podstawie tego, co czytali lub słyszeli o wywiadzie, 33 procent badanych odpowiedziało, że nie odczuwa go wcale, 23 procent – w niewielkim stopniu, a 17 procent – trochę. Z kolei 12 procent badanych ma dla nich dużo współczucia. Stopień współczucia dla pozostałych członków rodziny królewskiej w związku z wywiadem Harry'ego i Meghan nie jest dużo wyższy. Dużo współczucia odczuwa 16 procent ankietowanych, trochę - 23 procent, niewiele - 25 procent, zaś 20 procent nie odczuwa go wcale.

ZOBACZ >> Wywiad Oprah Winfrey z księciem Harrym i Meghan Markle. Dziesięć najważniejszych rzeczy z rozmowy

Młodzi za Susseksami, starsi za królową

Sondaż wykazał również, że istotną linię podziału brytyjskiego społeczeństwa w ocenie głośnego wywiadu stanowi wiek.

48 procent osób w przedziale wiekowym 18-24 lata odpowiedziało, że bardziej sympatyzuje z Harrym i Meghan, a jedynie 15 procent stwierdziło, że trzyma stronę rodziny królewskiej.

W grupie powyżej 65. roku życia wyniki były całkowicie odwrotne. Parę popiera jedynie dziewięć procent starszych respondentów, a ponad połowa z nich (55 procent) deklaruje sympatię dla monarchii.

Nie bez znaczenia okazują się także preferencje polityczne. 64 procent wyborców Partii Konserwatywnej deklarowało sympatię wobec królowej, a jedynie osiem procent wobec Susseksów. Dla porównania zwolennicy laburzystów opowiadają się raczej po stronie tych drugich. 38 procent z nich sympatyzuje z Harrym i Meghan, a zaledwie 15 procent z rodziną królewską.

Książęca para spada w rankingu popularności

Coraz bardziej krytyczne nastawienie do książęcej pary potwierdza też inny opublikowany w poniedziałek sondaż, który przeprowadzony został jeszcze przed wyemitowaniem wywiadu. Według badania Ipsos MORI najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej jest królowa Elżbieta II, na którą jako na jedną z ulubionych osób wskazało 40 procent badanych, co jest wzrostem o 8 punktów procentowych w stosunku do 2018 roku.

Na drugim miejscu jest książę William - 32 procent, a na trzecim jego żona księżna Kate - 29 procent. Książę Harry jest na czwartym miejscu - wskazało na niego 24 procent badanych, ale to aż o 18 punktów procent mniej niż w 2018 roku, kiedy był liderem rankingu, natomiast jego żona znalazła się na miejscu siódmym (13 procent), wyprzedzona jeszcze przez córkę królowej księżniczkę Annę i męża królowej, księcia Filipa.

Autor:asty, momo/kab, mtom

Źródło: PAP, Sky News

Tagi:
Raporty: