Minister chce zakazać posiadania psów tej rasy. W kolejnym ataku ucierpiała 11-latka

Źródło:
PAP, BBC
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman Reuters Archive
wideo 2/3
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman Reuters Archive

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman chce wprowadzenia zakazu posiadania psów rasy American Bully XL. To skutek kolejnego już ataku takiego zwierzęcia na Wyspach. Tym razem jego ofiarą padły trzy osoby, w tym 11-letnia dziewczynka.

W poniedziałek minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman wezwała do wprowadzenia zakazu posiadania w kraju psów rasy American Bully XL. "To wstrząsające. American Bully XL jest wyraźnym i śmiertelnym zagrożeniem dla naszych społeczności, zwłaszcza dla dzieci. Nie może być tak dalej" - napisała m.in. na platformie X, dawnym Twitterze.

Słowa minister stanowiły odpowiedź na nagranie, na którym widać niedawny atak z udziałem takiego zwierzęcia. Pies rasy American Bully XL, w sobotnie popołudnie w Birmingham, zaatakował 11-letnią dziewczynkę, a następnie dwóch dorosłych mężczyzn, którzy próbowali jej pomóc. Jednego z nich zwierzę goniło po ulicy, a potem dwukrotnie powaliło na ziemię i gryzło. Cała trójka trafiła do szpitala. Psa zabrano do weterynarza, a później do zabezpieczonej hodowli. Śledztwo w sprawie wszczęła policja z West Midlands.

ZOBACZ TEŻ: Groźne rasy psów - lista psów agresywnych i niebezpiecznych

Więcej ataków psów w Wielkiej Brytanii

Według brytyjskich mediów w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost liczby ataków dokonywanych przez psy, w tym i tych najbardziej tragicznych, które zakończyły się śmiercią. Według danych policyjnych, w 2022 roku w Anglii i Walii odnotowano 21,9 tys. ataków psów, które spowodowały obrażenia u ludzi, co jest 34-procentowym wzrostem w ciągu pięciu lat. Szacuje się, że w tym okresie liczba samych psów wzrosła tylko o 15 proc. Choć American Bully XL stanowi znikomy odsetek wszystkich psów, to rasa ta odpowiada za prawie trzy czwarte śmiertelnych ataków.

American Bully XLpauli15c/Shutterstock

American Bully XL - co to za rasa?

American Bully to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku, a do jej stworzenia posłużył głównie amerykański pitbulterier. XL to większa wersja American Bully. Hodowla i posiadanie American Bully XL nie podlega w Wielkiej Brytanii żadnym restrykcjom, a jak zauważa "Daily Mail", posiadanie psa tej rasy stało się w ciągu ostatnich dwóch lat swego rodzaju symbolem statusu w niektórych środowiskach, m.in. wśród internetowych influencerów.

Za wprowadzenie zakazu hodowli danej rasy psa na Wyspach odpowiada Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich. Jak dotąd zakazane są cztery rasy: amerykański pitbulterier, tosa, dog argentyński i fila brasileiro. Brytyjskie media zauważają, że wprowadzenie zakazu posiadania American Bully XL może być trudnym zadaniem, bo rasa ta nie jest uznawana przez Royal Kennel Club, największą brytyjską organizację zajmującą się hodowlą i dobrostanem zwierząt. Mogłyby więc pojawić się problemy ze zdefiniowaniem rasy, a zakaz, w sposób niezamierzony, mógłby objąć też inne psy.

ZOBACZ TEŻ: Najbrzydszy pies świata 2023 wybrany

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: pauli15c/Shutterstock