TVN24 | Świat

"Systematyczne" działania Pekinu w celu "zmniejszenia liczby Ujgurów". Ambasada Chin oburzona

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Ujgurski Trybunał, nieoficjalna instytucja zrzeszająca prawników i aktywistów, ocenił, że chińskie władze dopuściły się ludobójstwa w regionie Sinciang. Trybunał został potępiony przez ambasadę Chin w Londynie. To "narzędzie polityczne" rozsiewające kłamstwa – oświadczył cytowany w komunikacie rzecznik ambasady.

Jako główne powody swojej decyzji Ujgurski Trybunał wskazał w czwartek kontrolę urodzin i sterylizację ujgurskich kobiet, według oskarżeń prowadzoną przez chińskie władze. Ocenił również, że przywódca Chin Xi Jinping ponosi odpowiedzialność za prześladowanie mniejszości muzułmańskich w Sinciangu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trybunał, nieoficjalna instytucja zrzeszająca prawników i aktywistów, której siedziba mieści się w Londynie, doszedł do wniosku, że chińskie państwo prowadziło "systematyczne, celowe i zorganizowane" działania z zamiarem "długoterminowego zmniejszenia liczby Ujgurów i przedstawicieli innych mniejszości poprzez ograniczanie i zmniejszanie liczby urodzin wśród Ujgurów" - powiedział przewodniczący trybunału Geoffrey Nice.

Ambasada Chin: Ujgurski Trybunał jest narzędziem politycznym

Niewiążące orzeczenie trybunału potępiła w piątek chińska ambasada w Londynie. Oceniła ona, że "tak zwany Ujgurski Trybunał" jest "niczym więcej niż narzędziem politycznym używanym przez nieliczne elementy antychińskie i separatystyczne, by oszukiwać i wprowadzać w błąd opinię publiczną".

W komunikacie powtórzono również stanowisko rządu w Pekinie, że celem polityki w Sinciangu jest zwalczanie terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu. Władze regionu prowadziły tam edukację przeciwko radykalizmowi, promowały wzrost gospodarczy, poprawiły życie ludzi, w pełni chroniły prawa i interesy wszystkich grup etnicznych w zgodzie z prawem - twierdzi chińska ambasada.

Pekin krytykowany za politykę wobec Sinciangu

Chińskie władze od lat krytykowane są za swoją politykę w Sinciangu. Eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów przetrzymywanych w pozaprawnych obozach internowania i poddawanych tam indoktrynacji oraz gnębionych fizycznie i psychicznie. Pojawiły się również oskarżenia o przymusowe sterylizacje ujgurskich kobiet i wykorzystywanie Ujgurów do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

Pekin zaprzecza, że w Sinciangu dochodzi do prześladowań, a oskarżenia określa jako "największe kłamstwa stulecia". Chińskie władze twierdzą również, że dzięki stanowczej kampanii przeciwko radykalizmowi w Sinciangu od lat nie doszło do żadnego ataku terrorystycznego, jakie wcześniej regularnie się zdarzały.

Oskarżenia o ludobójstwo w Sinciangu wymieniano jako jeden z głównych powodów dyplomatycznego bojkotu nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ogłoszonego przez władze USA, do którego później dołączyły również Australia, Kanada i Wielka Brytania.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP