Większe wydatki na obronność. Szef NATO: nie wpłaciliśmy wystarczająco dużo

Źródło:
PAP
Rutte: potrzebne są znacząco większe wydatki na obronność, nie ma czasu do zmarnowania
Rutte: potrzebne są znacząco większe wydatki na obronność, nie ma czasu do zmarnowania TVN24/Reuters
wideo 2/6
Rutte: potrzebne są znacząco większe wydatki na obronność, nie ma czasu do zmarnowania TVN24/Reuters

Członkowie NATO będą musieli zwiększyć swoje wydatki na obronę i wartość ta znacznie przekroczy 3 procent PKB - powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte w rozmowie z Politico na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że w sprawie rozmów pokojowych dotyczących Ukrainy "wszystko jest na stole".

Przyszły cel wydatków może zostać uzgodniony na szczycie NATO w czerwcu w Hadze. - W ciągu najbliższych kilku miesięcy osiągniemy konwergencję w kwestii celu budżetowego - stwierdził Rutte, dodając, że przywódcy nadadzą priorytet kwestii obrony nad innymi programami, w tym socjalnymi.

Szef NATO wyliczył, że Sojuszowi brakuje systemów obrony powietrznej, pocisków dalekiego zasięgu i czołgów. - Nie wpłaciliśmy wystarczająco dużo przez ostatnie 40 lat, szczególnie od czasu upadku muru berlińskiego - powiedział Rutte o wydatkach obronnych Europy i Kanady. Dodał, że "USA słusznie proszą o ponowne zrównoważenie tych wydatków" i jest to "całkowicie logiczne".

Mark RuttePAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Prezydent USA Donald Trump zażądał, aby sojusznicy przeznaczali 5 procent swojego PKB na obronność. Politico zauważa, że jest to drastyczne zwiększenie udziału z 2 procent, na które NATO zgodziło się ponad dekadę temu.

- Obecnie jednak uważa się, że jest to zbyt mało, aby poradzić sobie z zagrożeniem ze strony Rosji i koniecznością dozbrajania armii przy jednoczesnym wysyłaniu broni na Ukrainę - oświadczył Rutte. Ocenił też, że "Waszyngton pozostaje oddany NATO", pomimo niedawnych komentarzy amerykańskiego sekretarza obrony Pete'a Hegsetha, że europejscy sojusznicy "nie mogą zakładać, że obecność Ameryki (w NATO) będzie trwała wiecznie".

Rutte: w sprawie Ukrainy wszystko jest na stole

Rutte mówił też, że "na Stany Zjednoczone przypada ponad 50 procent łącznego PKB krajów NATO, więc Sojusz jest przede wszystkim organizacją amerykańską". Jednocześnie zapewnił, że "istnieje jasne zaangażowanie w NATO" ze strony USA.

Szef NATO ocenił, że "wszystko jest na stole" w rozmowach pokojowych mających na celu zakończenie wojny w Ukrainie. - Musimy to zakończyć w taki sposób, aby Putin nie przejął ani jednej mili kwadratowej, ani jednego kilometra kwadratowego Ukrainy - dodał.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Tagi:
Raporty: