Frontex: więcej uchodźców we Włoszech, mniej w Grecji


Tylko w kwietniu do Włoch przedostało się niemal 13 tysięcy uchodźców. Obecnie przebywa tam o 33 procent więcej migrantów niż rok temu. Z kolei liczba uchodźców w Grecji w porównaniu z rokiem poprzednim spadła. To dane z najnowszego raportu Frontexu.

Jak podała unijna agencja do spraw granic, w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba uchodźców we Włoszech. W kwietniu drogą morską przedostało się do tego państwa 12 tys. 900 osób, czyli o 19 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, że przez pierwsze cztery miesiące tego roku liczba migrantów we Włoszech wzrosła do ponad 37 tys. 200 osób i jest o 33 procent wyższa niż rok temu o tej samej porze.

Większość uchodźców tam trafiających pochodzi z Nigerii, Bangladeszu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Od początku 2017 roku liczba migrantów z Bangladeszu, Maroka i Pakistanu sukcesywnie rośnie. Większość z tych osób przez pewien czas mieszkała i pracowała w Libii, ale postanowiła opuścić ten kraj i udać się do Europy ze względu na niestabilną sytuację w regionie oraz kurczące się możliwości zarobkowe.

W Grecji mnie imigrantów

Inaczej natomiast sytuacja wygląda w Grecji, gdzie w ostatnich miesiącach liczba migrantów spadła. W kwietniu na greckie wyspy przybyło o 46 proc. mniej ludzi niż w marcu, łącznie 1200 osób. W porównaniu do danych z ubiegłego roku liczba ta jest o 68 proc. niższa. Wpływ na to ma przyjęta rok temu umowa UE-Turcja zakładająca m.in. szybkie odsyłanie wszystkich migrantów przedostających się z Turcji do Grecji. I tak np. tylko w marcu i kwietniu tureckie służby powstrzymały ponad 5 tysięcy przebywających w Turcji uchodźców przed opuszczeniem kraju.

Od początku tego roku na wyspy greckie dotarło ok. 6 tysięcy migrantów, co stanowi zaledwie 4 proc. w porównaniu z liczbą uchodźców, którzy przedostali się do Grecji w tym samym okresie rok temu. Jak pokazuje raport, większość uchodźców, którzy trafiają do Grecji, pochodzi z Syrii i Iraku.

Jak informuje agencja, w kwietniu granicę unijną na Bałkanach nielegalnie próbowało przekroczyć niecałe 100 osób. Zdaniem autorów raportu wynika to z tego, że coraz mniej osób decyduje się opuścić Turcję drogą lądową, podróżując do UE przez Zachodnie Bałkany. Większość migrantów zatrzymanych na granicy UE w tym regionie to rezydenci Serbii, którzy próbują przedostać się na Węgry, do Chorwacji lub Rumunii.

Z danych Frontexu wynika, że w kwietniu granicę unijną przekroczono nielegalnie ponad 14 tysięcy razy, czyli o 2 proc. więcej niż w miesiącu poprzednim. Agencja podkreśla jednak, że liczba ta wcale nie musi oznaczać, że dokładnie tyle osób próbowało się przedostać na terytorium Unii nielegalnie. Możliwe, że te same osoby próbowały sforsować granicę unijną kilkakrotnie i w różnych miejscach.

Autor: ran/sk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jazzmany / Shutterstock.com

Raporty: