"Kamień milowy" w diagnozowaniu mpox

Źródło:
PAP
Mpox jest już na Filipinach i w Pakistanie. W Kongu zabija setki ludzi. Grozi nam kolejna pandemia?
Mpox jest już na Filipinach i w Pakistanie. W Kongu zabija setki ludzi. Grozi nam kolejna pandemia?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Mpox jest już na Filipinach i w Pakistanie. W Kongu zabija setki ludzi. Grozi nam kolejna pandemia? Marek Nowicki/Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszy test szybkiej diagnozy mpox. Yukiko Nakatani, zastępca dyrektora generalnego WHO, opisała nowy test diagnostyczny jako "kamień milowy".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszy dający natychmiastowy wynik test diagnostyczny na mpox. Zdaniem ekspertów WHO test może okazać się kluczowy dla powstrzymaniu rosnącej globalnie liczby przypadków zakażenia wirusem mpox.

Nowy test PCR umożliwia wykrycie na poczekaniu DNA mpox pobranego z wymazów ze zmian skórnych.

Yukiko Nakatani, zastępca dyrektora generalnego WHO, opisała nowy test diagnostyczny jako "kamień milowy". - Zwiększenie dostępu do produktów medycznych o sprawdzonej jakości jest kluczowe dla naszych wysiłków na rzecz pomocy krajom w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa i ochronie ich obywateli, zwłaszcza w regionach niedostatecznie obsługiwanych - dodała Nakatani.

Mpox - co to jest?

Mpox jest wysoce zakaźna chorobą wirusową. Jej objawy to głównie gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i bolesna wysypka skórna, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Aby wirus przeniósł się z człowieka na człowieka, potrzebny jest bezpośredni kontakt z chorym.

Mpox. Pacjent w ośrodku zdrowia w Demokratycznej Republice KongaPAP/EPA/MOISE KASEREKA

Choroba może być niebezpieczna dla życia - spowodowała w tym roku setki zgonów, zwłaszcza w krajach Afryki. Wywołane przez nią zmiany skórne pozostawiają blizny.

Epidemia mpox

W tym roku w Afryce zgłoszono ponad 30 000 podejrzanych przypadków mpox, jednak mniej niż połowa (około 40 proc.) została potwierdzona przy użyciu testu. Dotychczas próbki musiały być wysyłane do laboratorium, a pacjent i lekarze czekali na wynik kilka dni.

W sierpniu epidemia mpox została określona przez WHO jako globalne zagrożenie zdrowia publicznego - po raz drugi w ciągu dwóch lat, po wzroście liczby zachorowań w Demokratycznej Republice Konga i ich rozprzestrzenieniu się na sąsiednie Burundi, Ugandę i Rwandę.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MOISE KASEREKA