Obawa o "nadzwyczajne, uniwersalne dziedzictwo". UNESCO rekomenduje wpisanie go na listę zagrożonego dziedzictwa

Źródło:
PAP, Reuters

Eksperci UNESCO zalecili dodanie Wenecji i jej laguny do listy Światowego Dziedzictwa będącego w zagrożeniu. Szef władz regionu w reakcji podkreślił, że "cały świat powinien inwestować w to miasto".

W 1987 roku Wenecja wraz z laguną została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz biuro tej agendy ONZ wydało rekomendację, by zmienić jej status i włączyć miasto nad Canal Grande do listy zagrożonego dziedzictwa.

"Stały rozwój, wpływ zmian klimatycznych i masowa turystyka niosą ryzyko nieodwracalnych strat w nadzwyczajnym, uniwersalnym dziedzictwie" Wenecji - takie stanowisko zajęło biuro Światowego Dziedzictwa. Propozycja ta ma zostać we wrześniu poddana pod głosowanie wszystkich państw członkowskich UNESCO.

WenecjaShutterstock

O zagrożeniach dla tego miasta mówi się we Włoszech od dawna. Pojawiają się pomysły ograniczenia masowego napływu turystów. Od przyszłego roku ma obowiązywać bilet wstępu do Wenecji.

>> Popularne miasta walczą z masową turystyką

Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia zaznaczył, że Wenecja jest "nadzwyczaj krucha". Przypomniał, że dzięki systemowi barier Mose, który kosztował 9 miliardów euro, miasto nie jest już zalewane.

- To dobrze, że UNESCO zachowuje czujność. Mile widziane będą słowa o tym, że potrzebna jest dalsza pomoc, a my się tym zajmujemy. Miasto wciąż potrzebuje inwestycji, a w Wenecję powinien inwestować cały świat - ocenił Zaia.

Turyści w Wenecji. Nagranie z 12 lutego 2022 roku
Turyści w Wenecji Reuters (wideo archiwalne, 12.02.2022)

Na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się obecnie 1157 obiektów (17 w Polsce). Na Listę Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu z kolei wpisanych jest 55 miejsc, w tym na przykład historyczne centrum miasta w Odessie na Ukrainie, historyczne centrum Wiednia w Austrii, miasto Timbuktu w Mali, czy kilka miejsc w Syrii, Iraku i Libii.

Reuters podał, że wśród miejsc zalecanych do umieszczenia na liście w tym roku znalazły się między innymi ukraińskie miasta - Kijów i Lwów.

CZYTAJ TAKŻE: UNESCO: w Ukrainie zniszczonych zostało ponad 260 obiektów uznawanych za dobro światowego dziedzictwa UNESCO: już 2,6 mld dolarów szkód w ukraińskim dziedzictwie kulturowym

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock