Bariery uchroniły Wenecję przed wysoką wodą. W innych regionach Włoch pogoda dała się we znaki

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, Reuters, ENEX
System barier uchronił Wenecję
System barier uchronił WenecjęReuters
wideo 2/5
ReutersSystem barier uchronił Wenecję

Pogoda w Wenecji przyczyniła się do powstania zjawiska acqua alta. Tak zwana wielka woda znów mogła zalać miasto, tym razem jej poziom mógł być bliski rekordowi. Wenecja uchroniła się przed niebezpieczeństwem, bo zadziałał system ruchomych barier, nazwany imieniem Mojżesz.

W Wenecji system ruchomych barier Mose (Mojżesz) zablokował we wtorek napływ acqua alta, czyli tak zwanej wysokiej wody, do miasta. Jak przekazały lokalne władze, zjawisko mogło mieć jeden z najwyższych poziomów w historii. Rano poziom ten osiągnął na Adriatyku 173 centymetry, czyli najwięcej po powodziach z 1966 i 2019 roku.

Dzięki podniesionym zaporom poziom wody w lagunie wyniósł tylko 62 centymetry.

Zła pogoda w WenecjiPAP/EPA/ANDREA MEROLA
Zła pogoda w WenecjiPAP/EPA/ANDREA MEROLA

Mojżesz uchronił miasto

Nowoczesny system 78 ruchomych barier, chroniących Wenecję przed zalaniem, został uruchomiony w nocy z poniedziałku na wtorek w związku z prognozami, według których poziom wody miał wzrosnąć do 170 centymetrów. Bez Mose wysoka woda mogłaby zalać 82 procent obszaru historycznego centrum miasta. Mogłaby zatem powtórzyć się sytuacja z listopada 2019 roku, gdy doszło tam do katastrofalnej powodzi po tym, gdy poziom wody osiągnął 187 centymetrów.

Obecnie eksperci z centrum morskiego przy władzach miasta nie wykluczają, że woda na Adriatyku jeszcze bardziej podniesie się w najbliższych godzinach z powodu zmiany kierunku wiatru.

Dodatkowo zabezpieczona jest też bazylika świętego Marka, zawsze najbardziej narażona na zalanie. Od początku listopada chronią ją specjalne przezroczyste bariery z grubego szkła i metalu, ustawione przed wejściem.

Zła pogoda w WenecjiPAP/EPA/ANDREA MEROLA
Zła pogoda w WenecjiPAP/EPA/ANDREA MEROLA

W innych regionach interwencje strażaków

Burzowa pogoda nie była jednak łaskawa dla innych regionów. Opady najbardziej dotknęły środkową Sardynię i Lacjum, a także Rzym i Latinę. Od początku nocy strażacy interweniowali 165 razy.

Akcje ratunkowe dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew i znaków drogowych, zalań i podtopień, a także zniszczeń spowodowanych przez silniejsze porywy wiatru.

Acqua alta - czym jest to zjawisko?

Acqua alta (wolnym tłumaczeniu - wysoka woda) jest zjawiskiem wywołanym przez kombinację czynników nasilonych przez zmiany klimatu, od podnoszenia się poziomu mórz i niezwykle wysokich pływów po obniżanie poziomu gruntu.

Zaprojektowany w 1984 roku, wart wiele miliardów euro projekt Mose ma na celu ochronę Wenecji przed przypływami o wysokości do trzech metrów, czyli znacznie przekraczającymi obecne rekordy, ale przez lata projekt był opóźniany przez przekroczenia kosztów.

System nazwano tak w ramach odniesienia do biblijnego proroka Mojżesza. Po raz pierwszy został uruchomiony w październiku 2020 roku.

System barier przeciwpowodziowych w WenecjiAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, Reuters, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDREA MEROLA