"Potworne zniszczenia stanowią nowy etap eskalacji przemocy". UNESCO o rosyjskim ataku na Odessę

Autor:
kz/adso
Źródło:
PAP

Rosyjski atak na Odessę, w wyniku którego uszkodzone zostały budynki we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, stanowi nowy etap eskalacji przemocy wobec dziedzictwa kulturowego Ukrainy - oświadczyła w niedzielę dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay. Ucierpiało łącznie 25 zabytków, w tym budynki z XIX i XX wieku.

- Te potworne zniszczenia stanowią nowy etap eskalacji przemocy przeciw dziedzictwu kulturowemu Ukrainy - powiedziała Azoulay, odnosząc się do skutków nocnego ataku rosyjskiego na Odessę, w wyniku którego uszkodzonych zostało kilka budynków w centrum, w tym ponad 200-letni Sobór Przemienienia Pańskiego.

Kolejny ostrzał Odessy

- Domagam się od Federacji Rosyjskiej podjęcia widocznych kroków w celu podporządkowania się spoczywającym na niej zobowiązaniom w sferze prawa międzynarodowego odnośnie ochrony dziedzictwa - podkreśliła dyrektor generalna UNESCO. W wyniku ataku rakietowego Rosji na Odessę w nocy z soboty na niedzielę uszkodzonych zostało 25 zabytków, w tym budynki z XIX i XX wieku.

To był kolejny już w tym tygodniu ostrzał tego portowego miasta, którego infrastruktura jest kluczowa dla funkcjonowania tak zwanej inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym. Rosja ogłosiła wycofanie się z tego porozumienia, by zablokować eksport ukraińskiego zboża.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: