Porozumienie Unii z Węgrami i kara. Zamrożone miliardy euro, wycofane weto w sprawie pomocy dla Ukrainy

Źródło:
TVN24, PAP
KE rekomenduje zamrożenie części środków unijnych dla Węgier
KE rekomenduje zamrożenie części środków unijnych dla Węgier
TVN24
KE rekomenduje zamrożenie części środków unijnych dla WęgierTVN24

Węgry w poniedziałek odblokowały weto wobec 18 miliardów euro wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy - poinformowała czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski przekazał, że zawarto również porozumienie w sprawie akceptacji dla węgierskiego KPO, ale także ukarano Węgry w mechanizmie praworządności.

"Ambasadorowie UE w zasadzie zatwierdzili pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro, 15 procent minimalnego podatku dla dużych korporacji, zatwierdzenie KPO Węgier i porozumienie w sprawie warunkowości. Pakiet zostanie potwierdzony pisemną procedurą" - poinformowała czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski przekazał, że w pakiecie spraw, które dotyczyły, Węgier znalazła się akceptacja Węgier dla pomocy dla Ukrainy. Władze w Budapeszcie wycofały swoje weto w sprawie pomocy dla Ukrainy za pośrednictwem wspólnego programu kredytowego o wartości 18 miliarda euro. Węgry wycofały również weto w sprawie globalnego podatku od korporacji.

Unia zamraża pieniądze dla Węgier

"Ambasadorowie państw członkowskich UE zalecili dziś Radzie przyjęcie w drodze procedury pisemnej decyzji wykonawczej na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości w odniesieniu do Węgier" - podała Rada Unii Europejskiej w komunikacie.

"Zalecenie oznacza, że Komitet Stałych Przedstawicieli uzyskał wymaganą większość kwalifikowaną do wprowadzenia środków ochrony budżetu Unii przed skutkami naruszeń zasad praworządności na Węgrzech, dotyczących zamówień publicznych, skuteczności działań prokuratorskich oraz walki z korupcją na Węgrzech. Wpływ tego zawieszenia na budżet wynosi około 6,3 miliarda euro w postaci zobowiązań budżetowych" - podała Rada.

"Biorąc pod uwagę, że środki zaradcze przyjęte dotychczas przez Węgry są dotknięte istotnymi uchybieniami, które poważnie zagrażają ich adekwatności do zaradzenia naruszeniom zasad praworządności stwierdzonym przez Komisję w jej wniosku, Rada uważa, że wynikające z tego ryzyko dla budżetu Unii pozostaje wysokie" – podkreślono.

"Jednak w świetle liczby i znaczenia środków zaradczych, które Węgry wdrożyły w zadowalający sposób, oraz biorąc pod uwagę stopień współpracy, ‘rozsądnym przybliżeniem’ byłoby ustalenie pozostałego ryzyka dla budżetu na poziomie 55 proc. zobowiązań" - napisano.

Wstrzymane miliardy z Unii

Porozumienie i decyzje podjęte przez ambasadorów krajów Unii Europejskiej oznaczają, że po akceptacji Rady Unii Europejskiej dla węgierskiego KPO do Budapesztu może popłynąć 5,8 miliarda euro w formie grantów, ale dopiero po spełnieniu warunków dotyczących sądownictwa, czyli po wypełnieniu 27 tak zwanych super kamieni milowych - wyjaśnił Maciej Sokołowski.

Jednocześnie, jak przekazał korespondent TVN24 w Brukseli, decyzja Rady o ukaraniu Węgier w mechanizmie praworządności oznacza, że zostanie zamrożonych 6,3 miliarda euro.

Środki te mają zostać odblokowane po spełnieniu warunków dotyczących walki z korupcją i praworządności.

"Środki zaradcze" Węgier

Rozporządzenie w sprawie warunkowości jest instrumentem mającym na celu ochronę budżetu Unii i interesów finansowych Unii. W ostatnim czasie Węgry przyjęły szereg "środków zaradczych". Jednak 30 listopada na podstawie swojej analizy, którą potwierdziła w zaktualizowanej ocenie z dnia 9 grudnia, Komisja stwierdziła, że te "środki zaradcze" nie były w pełni zadowalające, aby osiągnąć cel rozporządzenia w sprawie warunkowości, jakim jest ochrona budżetu Unii.

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, asty//now

Źródło: TVN24, PAP