Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO podpisana. Czeka na ogłoszenie przez prezydenta Węgier

Źródło:
Reuters, PAP

Przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Koever podpisał się pod ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO i przekazał ustawę do biura prezydenta w celu jej ogłoszenia - wynika z protokołów zamieszczonych w sobotę na stronie internetowej parlamentu.

Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większości partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się sześciu deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank).

Wniosek o przystąpienie Szwecji do NATO czekał w węgierskim parlamencie od połowy 2022 roku. Węgry są ostatnim członkiem Sojuszu, który wyraził na to zgodę.

Z opublikowanych w sobotę protokołów na stronie internetowej parlamentu wynika, że przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koever podpisał się pod ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO i przekazał ustawę do biura prezydenta, który ma teraz do pięciu dni na ogłoszenie ustawy.

W poniedziałek Tamas Sulyok, dotychczasowy prezes Trybunału Konstytucyjnego, został wybrany przez parlament Węgier na prezydenta. Prezydent elekt obejmie swoje obowiązki 5 marca.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Kompletne zaskoczenie". Kim jest Tamas Sulyok, nowy prezydent Węgier

Autorka/Autor:pp//mm

Źródło: Reuters, PAP