Niech wstawiennictwo Matki Bożej wyprosi Boże miłosierdzie dla waszej ojczyzny - powiedział papież Franciszek zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej. Na placu Świętego Piotra zgromadzili się wierni z całego świata, w tym grupy z Polski.
Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek skupił się na wydarzeniach w Izraelu. Zaapelował o uwolnienie porwanych zakładników, wyraził też zaniepokojenie "całkowitym oblężeniem" Strefy Gazy, gdzie także jest wiele niewinnych ofiar. - Śledzę nadal z bólem i niepokojem to, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Tyle osób zabitych, inne ranne - powiedział. - Terroryzm i ekstremizm nie pomagają osiągnąć rozwiązania konfliktu między Izraelczykami i Palestyńczykami, ale podsycają nienawiść, przemoc, chęć zemsty i wywołują cierpienie - ostrzegł.
Papież Franciszek do Polaków
Papież zwrócił się w trakcie audiencji także do Polaków. - W tym miesiącu wielu z was modli się na różańcu, prosząc o pomoc Matkę Bożą. Niech Jej wstawiennictwo wyprosi Boże miłosierdzie dla waszej ojczyzny - mówił. - W swoich modlitwach pamiętajcie także o wszystkich uczestnikach trwającego Synodu Biskupów, by umieli usłyszeć to, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi - dodał.
Synod biskupów o przyszłości Kościoła
Synod biskupów z całego świata papież Franciszek zwołał w celu nakreślenia przyszłości Kościoła. Temat obrad to "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 29 października. W jego trakcie 16 października odbędą się uroczyste obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II.
Z Polski udział w nim biorą przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego abp Marek Jędraszewski oraz abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich w Episkopacie. Z nominacji papieskiej jest kardynał Grzegorz Ryś. Obecny jest również prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski. Wśród świeckich uczestników jest filozof, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, dr Aleksander Bańka.
Źródło: PAP