Watykan: osoba transpłciowa może otrzymać chrzest, a osoby homoseksualne mogą być rodzicami chrzestnymi

Źródło:
PAP
Plac świętego Piotra w Watykanie
Plac świętego Piotra w Watykanie
Reuters Archive
Plac świętego Piotra w WatykanieReuters Archive

Watykańska Dykasteria Nauki Wiary wskazała, że osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest i mogą być też rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie. Kluczowy urząd Kurii Rzymskiej wyjaśnił, że również osoby homoseksualne mieszkające z drugą osobą mogą być rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie.

Osoba transpłciowa może otrzymać chrzest i może być też rodzicem chrzestnym i świadkiem na ślubie - oświadczyła watykańska Dykasteria Nauki Wiary, odpowiadając na pytania biskupa z Brazylii José Negri.

Dokument z odpowiedziami, noszący datę 31 października, opublikowano w środę na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary, a pod nim widnieją podpisy jej prefekta kardynała Victora Manuela Fernandeza oraz papieża Franciszka.

Osoby transpłciowe mogą otrzymać chrzest

Watykan podkreślił, że osoba transpłciowa, która poddała się kuracji hormonalnej lub operacji korekty płci, "może otrzymać chrzest na takich samych warunkach jak inni wierni, jeśli nie ma sytuacji, w której istnieje ryzyko wywołania publicznego zgorszenia lub dezorientacji wiernych".

Ponadto mowa jest o tym, że "pod określonymi warunkami" można powierzyć rolę ojca lub matki chrzestnej osobie transpłciowej po kuracji hormonalnej czy operacji.

Zaznaczono zarazem, że "rozwaga duszpasterska wymaga, aby nie pozwolono na niebezpieczeństwo wywołania skandalu".

Na pytanie, czy dwie osoby homoseksualne mogą występować jako rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone, a zostało adoptowane lub urodziła je surogatka, watykańska dykasteria odpowiedziała: "Aby dziecko zostało ochrzczone, musi być uzasadniona nadzieja, że zostanie wyedukowane w religii katolickiej".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP