Orszak w święto Trzech Króli w Watykanie. Oryginalne stroje, muzycy i kolorowe chorągwie przyciągnęły tłumy

Autor:
akr//rw
Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt tysięcy osób wypełniło w piątek watykański plac Świętego Piotra i prowadzącą do niego ulicę via della Conciliazione. Turyści i wierni przyszli tam by podziwiać tradycyjny, folklorystyczny orszak Viva La Befana, organizowany w Watykanie w święto Trzech Króli. Wysłuchali także modlitwy papieża Franciszka.

- Przyjechaliśmy na pogrzeb Benedykta XVI, ale postanowiliśmy przyjść na plac również dzisiaj, aby zobaczyć orszak – mówili przechodnie. - Słyszeliśmy, że jest co podziwiać i nie rozczarowaliśmy się - zaznaczali.

Zgromadzeni na placu nie odrywali wzroku i aparatów od przygotowań orszaku, śledząc każdy jego ruch i szybko przemieszczając się w najlepsze miejsca do obserwowania postaci ubranych w kolorowe stroje. W południe w oknie pojawił się na kilkanaście minut papież Franciszek, aby spotkać się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Kolorowe stroje, artystyczne występy i legenda o Befanie

Franciszek pozdrowił członków tradycyjnego folklorystycznego orszaku Viva La Befana, przybyłych na plac w historycznych strojach. W tym roku przyjechali oni z miejscowości Foligno w Umbrii, a tematem wydarzenia był pokój i solidarność oraz braterstwo między narodami. Zgromadzeni na placu podziwiali oryginalne stroje, orkiestry, a także kolorowe chorągwie podrzucane wysoko i łapane w powietrzu z dużą zręcznością.

CZYTAJ TEŻ: Setki ludzi, uchodźcy i Mikołaj Kopernik w Orszakach Trzech Króli. Barwne pochody na ulicach 800 miast

Święto Trzech Króli obchodzi się we Włoszech inaczej niż w Polsce. Jak pisze na swojej stronie Fundacja Orszak Trzech Króli, która organizuje orszaki na całym świecie, w nocy z 5 na 6 stycznia "dzieci oczekują na przybycie Befany (La Befana), która jest zgorzkniałą, zgrzybiałą wiedźmą – bezzębną, z haczykowatym nosem i rozwianym włosem, nieodmiennie ubraną w łachmany".

Dodano, że "zgodnie z legendą, podczas swojej podróży do Betlejem Trzej Królowie spotkali Befanę, którą zapytali, gdzie może znajdować się Dzieciątko Jezus, wskazując na znaki na niebie". "Ta nie potrafiła pomóc, ale zaproponowała gościnę, uchodziła bowiem za najlepszą gospodynię w okolicy" - czytamy na stronie fundacji.

Befana - zgodnie z przyjętym zwyczajem - przynosi dzieciom słodycze oraz prezenty. Fundacja pisze również, że imię Befana jest podobne brzmieniowo podobne do słowa Epifania, które oznacza między innymi Święta Objawienia.

Figurki wiedźm można spotkać między innymi w witrynach rzymskich kawiarni niedaleko placu Świętego Piotra.

Polskie akcenty podczas świętowania

- Kieruję moje myśli także do orszaków Trzech Króli, które dziś odbywają się w wielu miastach i wsiach w Polsce - mówił również papież Franciszek. Podczas modlitwy i w trakcie występów artystycznych widoczne były też między innymi polskie flagi.

Jak podał Watykan, w piątek na placu Świętego Piotra i w jego okolicy zgromadziło się około 60 tysięcy osób. Dzień 6 stycznia jest we Włoszech dniem wolnym od pracy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//rw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości