Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, do tragedii doszło w nocy z 19 na 20 kwietnia ubiegłego roku. W mieszkaniu przy ulicy Prądzyńskiego w Ostrołęce znajdował się mężczyzna z raną kłutą oka oraz inny mężczyzna i kobieta. Poszkodowany został zabrany do szpitala, gdzie zmarł.
Policjanci zatrzymali mężczyznę i kobietę. Przeprowadzili oględziny mieszkania. Zabezpieczyli między innymi nóż kuchenny z 11-centymetrowym ostrzem.
- Przemysławowi D. prokurator przedstawił zarzut zbrodni zabójstwa popełnionej w zamiarze bezpośrednim poprzez zadanie ofierze ciosu nożem kuchennym, którego wynikiem rana kłuta oczodołu prawego - informowała kilka dni po zdarzeniu rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz.
Ofiara i podejrzany byli znajomymi. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Ostrołęce.
Wyrok już prawomocny
W toku śledztwa biegli psychiatrzy, którzy badali Przemysława D., stwierdzili w opinii sądowo-psychiatrycznej, że oskarżony w czasie czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce wyrokiem z 18 lutego tego roku uznał oskarżonego Przemysława D. winnym popełnienia zbrodni zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Wymierzył mu karę 20 lat pozbawienia wolności i orzekł obowiązkową terapię leczenia uzależnień.
Wyrok został zaskarżony wyłącznie przez obrońcę oskarżonego, który kwestionował brak skorzystania przez sąd z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary przy stwierdzonej przez biegłych ograniczonej poczytalności oskarżonego oraz rażącą niewspółmierność kary.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z 30 czerwca utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. To oznacza, że jest już prawomocny.
Czytaj też: 121 wyroków bez uzasadnienia. Ministerstwo zabrało głos
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock