Liczy 75 lat, waży siedem ton i pochodzi ze Słowenii. Stanęła na placu Świętego Piotra

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Na placu Świętego Piotra stanęła świąteczna choinka przywieziona ze Słowenii. Obok trwa budowa szopki. Będzie ona darem z gminy Castelli we włoskim regionie Abruzja.

Wysokość świerku czerwonego to 28 metrów, obwód gałęzi przy ziemi wynosi 70 metrów. Choinka, która została ustawiona w poniedziałek na placu Świętego Piotra, pochodzi z lasów w gminie Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Rejon ten słynie z dziewiczej natury, a 90 procent jego powierzchni stanowią lasy. Drzewo ma 75 lat i waży siedem ton.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Szopka również w tym roku będzie wyjątkowa. Jest dziełem artystów z małej osady Castelli w prowincji Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest centrum ceramiki. Z tego materiału wykonane są figury, które zostaną w niej ustawione. Powstały one w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie - podał w komunikacie Watykan. Poinformował, że w roku pandemii ustawione przed bazyliką symbole świąt będą "znakiem nadziei i ufności dla całego świata".

Zgodnie z regułami bezpieczeństwa sanitarnego

Inaugurację szopki i zapalenie świateł na choince zapowiedziano na 11 grudnia. Z zastrzeżeniem, że uroczystość ta odbędzie się zgodnie z regułami bezpieczeństwa sanitarnego. Ceremonii będzie przewodniczyć gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello. Przybędą przedstawiciele władz i Kościoła z miejscowości-ofiarodawców. Tego samego dnia rano delegacje te przyjmie na audiencji papież Franciszek.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP