Ponadgodzinna rozmowa z papieżem. Biden po raz pierwszy odwiedził Watykan jako prezydent USA

Autor:
ft,
tas\mtom
Źródło:
PAP

Audiencja prezydenta USA Joe Bidena i pierwszej damy Jill Biden u papieża Franciszka trwała godzinę i 15 minut. Biden po raz pierwszy złożył wizytę w Watykanie jako przywódca Stanów Zjednoczonych, było to też jego kolejne spotkanie z Franciszkiem w ostatnich sześciu latach.

Do Pałacu Apostolskiego amerykański prezydent przyjechał w południe z żoną Jill Biden i delegacją. Był w niej między innymi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Wizyta w Watykanie trwała dwie godziny. Biden i Franciszek rozmawiali przez godzinę i 15 minut. Po rozmowie papieża z Bidenem odbyła się drugą część audiencji już w szerszym gronie z udziałem delegacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Papież podarował prezydentowi malowidło na ceramice i komplet swych dokumentów, wśród nich orędzie na Dzień Pokoju i dokument o ludzkim braterstwie. Prezent od Bidena dla Franciszka to ręcznie tkany ornat z 1930 roku.

Następnie prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i sekretarzem do spraw relacji z państwami arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

W rejonie Watykanu, gdzie wprowadzono nadzwyczajnie środki bezpieczeństwa zgromadziły się w dniu wizyty prezydenta USA tłumy: dziennikarze z wielu krajów i turyści oczekujący w kolejce na wejście do bazyliki świętego Piotra.

Watykaniści podkreślali, że papież i amerykański prezydent znają się od sześciu lat i piątkowe spotkanie jest już ich czwartym. Rozmawiali już w Watykanie i w Stanach Zjednoczonych podczas papieskiej podróży, gdy Biden był wiceprezydentem. Od 2015 roku obaj wykonywali gesty świadczące o wzajemnym uznaniu i szacunku. Dominuje też przekonanie o zbieżności ich stanowisk w wielu kwestiach.

Oczekiwano, że będzie to serdeczne spotkanie, które w amerykańskich mediach przedstawiane jest również jako rozmowa dwóch światowych liderów. Nie wyklucza się zarazem, że jednym z jej tematów może być aborcja w kontekście dyskusji w amerykańskim episkopacie, którego duże konserwatywne skrzydło opowiada się za zakazem udzielania komunii katolickim politykom, popierającym prawo kobiet do przerwania ciąży. A takie poglądy ma Biden - drugi w historii USA prezydent-katolik. Pierwszy był John F. Kennedy.

Biden w Europie. Szczyt G20 i konferencja COP26

Podczas trzydniowej wizyty w Rzymie Joe Biden spotka się też z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, premierem Mario Draghim, przywódcą Francji Emmanuelem Macronem i weźmie udział w szczycie G20. Ze stolicy Włoch Biden poleci do Glasgow w Szkocji na konferencję klimatyczną COP26, która zacznie się 31 października i zakończy 12 listopada.

Autor:ft, tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości