Watykan zarzucił w sobotę Chinom złamanie porozumienia z 2018 roku dotyczącego mianowania biskupów. Władze w Pekinie zainstalowały biskupa w diecezji nieuznawanej przez Stolicę Apostolską. W komunikacie Biura Prasowego zaznaczono "zaskoczenie i żal".
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało w sobotę oświadczenie, w którym odnotowało "zaskoczenie i żal" po otrzymaniu wiadomości o "ceremonii zainstalowania", która odbyła się 24 listopada w Nanchang, biskupa Yujiang Giovanniego Penga Weizhao z Yujiang jako biskupa pomocniczego Jiangxi, diecezji nieuznawanej przez Stolicę Apostolską.
Oświadczenie Stolicy Apostolskiej
W oświadczeniu zaznaczono, że wydarzenie to "nie odbyło się zgodnie z duchem dialogu, jaki istnieje między stroną watykańską, a stroną chińską oraz z tym, co zostało określone w tymczasowym porozumieniu w sprawie mianowania biskupów z dnia 22 września 2018 r.".
W oświadczeniu prasowym zauważono również, że zgodnie z otrzymanymi raportami "państwowe uznanie biskupa Penga zostało poprzedzone (...) długotrwałym i intensywnym naciskiem ze strony władz lokalnych".
W oczekiwaniu na "odpowiedni komunikat w tej sprawie ze strony władz", oświadczenie kończy się wyrażeniem nadziei Stolicy Apostolskiej, że "podobne epizody się nie powtórzą" oraz deklaracji, że Watykan "ponownie potwierdza swoją pełną gotowość do kontynuowania pełnego szacunku dialogu dotyczącego wszystkich spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania".
Porozumienie ChRL-Stolica Apostolska
Porozumienie między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie mianowania biskupów zostało podpisane na dwa lata w 2018 roku, a następnie przedłużone w 2020 roku. Szczegóły tej umowy pozostają poufne.
Przed przedłużaniem umowy z ChRL stanowczo przestrzegał w 2020 roku Watykan ówczesny szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, który spotkał się wtedy z Pompeo, broniąc tej umowy, wyraził pragnienie, by "chiński Kościół odnalazł także dzięki temu porozumieniu jedność, by mógł stać się narzędziem ewangelizacji, by jedność Kościoła sprzyjała też autentycznemu rozwojowi społeczeństwa".
Dawniej kwestia mianowania biskupów w chińskim Kościele wywoływała wiele kontrowersji. Przez długi czas otrzymywali oni nominacje bez zgody papieża, co budziło protesty Stolicy Apostolskiej. Chińscy biskupi mianowani przez władze kraju podlegali ekskomunice.
Po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, katoliccy i protestanccy misjonarze zostali wydaleni z kraju, a chrześcijaństwo zaczęto przedstawiać jako promowanie zachodniego imperializmu. W 1957 rząd w Pekinie powołał Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które odrzuca zwierzchnictwo Watykanu i ustanawia swoich własnych biskupów.
Źródło: vaticannews.va, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24