Waszczykowski o porozumieniu z Iranem: ma wady i zalety

[object Object]
Waszczykowski był w poniedziałek w Luksemburgutvn24
wideo 2/17

Porozumienie atomowe z Iranem ma wady, ale ma też swoje zalety, dlatego warto się zastanowić nad jego utrzymaniem - ocenił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że Unia Europejska nie powinna jednak wchodzić w otwartą dyskusję z USA wobec polityki tego kraju.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych, którzy rozmawiali na temat porozumienia nuklearnego z Iranem na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu, przyjęli wspólne stanowisko, w którym zachęcają USA, by nie zrywały tego układu.

To odpowiedź na zapowiadaną zmianę polityki Waszyngtonu w tej sprawie. Amerykański prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że ponieważ jego zdaniem Iran nie przestrzega porozumienia nuklearnego z 2015 roku, jest gotów zerwać je "w krótkim czasie". Trump oświadczył, że chce nałożenia kolejnych sankcji na Iran, i podkreślił, że jeśli Kongres nie przyjmie nowych retorsji, to on "zakończy układ" z Iranem.

"To porozumienie oczywiście nie jest perfekcyjne"

Szef MSZ Witold Waszczykowski po posiedzeniu ministrów spotkał się z dziennikarzami.

- To porozumienie oczywiście nie jest perfekcyjne, ale jest to jedno z nielicznych porozumień, jakie udało się światu zachodniemu w ostatnich latach zawrzeć z Iranem. Ma swoje wady, ale ma swoje zalety, między innymi to, że daje pewną płaszczyznę weryfikacji, dostępu, transparentności przynajmniej części irańskich programów zbrojeniowych. Warto się poważnie zastanowić nad utrzymaniem tego programu - powiedział.

Waszczykowski zaznaczył, że należy razem rozpatrywać trzy kwestie: irańską, koreańską i ukraińską. Korea Północna jest krytykowana przez społeczność międzynarodową za rozwijanie swojego programu atomowego. Ukraina ma z kolei pretensje za nieprzestrzeganie postanowień politycznego porozumienia z 1994 roku, które dawały jej gwarancje bezpieczeństwa w zamian za oddanie broni atomowej.

- Wiele lat temu trzy państwa gwarantowały bezpieczeństwo, suwerenność Ukrainie. Była to co prawda deklaracja polityczna, ale po oddaniu broni nuklearnej Ukraina ma teraz kłopoty od kilku lat - zwrócił uwagę Waszczykowski.

Jego zdaniem, dopóki nie będzie rozstrzygnięta kwestia suwerenności Ukrainy, to będziemy mieli problem, by nakłonić takie kraje jak Iran czy Korea Północna, by zahamowały program nuklearny.

Układ z Iranem

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Do niewycofywania się z umowy wzywają USA pozostałe strony porozumienia - Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja oraz Niemcy.

Autor: pk/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: