Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Źródło:
Reuters, PAP
Izrael stawia warunek w sprawie przedłużenia zawieszenia broni
Izrael stawia warunek w sprawie przedłużenia zawieszenia broni
Jacek Tacik/Fakty TVN
Izrael stawia warunek w sprawie przedłużenia zawieszenia broniJacek Tacik/Fakty TVN

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Jak informuje agencja Reuters, w czwartek Hamas poinformował, że zgodził się na przedłużenie o jeden dzień rozejmu z Izraelem w Strefie Gazie. Izraelskie wojsko przekazało, że rozejm z Hamasem zostanie przedłużony, aby umożliwić mediatorom kontynuowanie prac nad uwolnieniem zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Uwolnienie kolejnych Palestyńczyków

Służba więzienna Izraela poinformowała w nocy ze środy na czwartek, że uwolniła 30 Palestyńczyków w ramach wymiany na izraelskich zakładników Hamasu, którzy zostali przewiezieni ze Strefy Gazy przez Egipt do Izraela. Wśród uwolnionych palestyńskich więźniów jest 14 kobiet i 16 nastolatków.

Palestyńczycy zostali uwolnieni z więzień na Zachodnim Brzegu oraz w Jerozolimie.

W ciągu sześciu dni trwającego od piątku rozejmu Hamas uwolnił 70 zakładników izraelskich bądź osoby z podwójnym obywatelstwem i 25 obcokrajowców. Z niewoli wypuścił także, poza porozumieniem, dwie obywatelki rosyjsko-izraelskie. Z izraelskich więzień wypuszczono 210 kobiet i nastolatków.

Obowiązujący obecnie rozejm miał wygasnąć w czwartek o godzinie 7 czasu lokalnego (6 czasu polskiego).

- Jesteśmy gotowi uwolnić wszystkich żołnierzy w zamian za wszystkich naszych więźniów - powiedział wcześniej przebywający w Kapsztadzie w RPA Bassem Naim, wysoki rangą urzędnik Hamasu i były minister zdrowia w Strefie Gazy.

Mówił, że Hamas przeprowadził "trudne negocjacje" w sprawie przedłużenia obecnego rozejmu, który miał zakończyć się w czwartek. - Próbujemy wraz z mediatorami wynegocjować trwałe zawieszenie broni - powiedział.

Wśród około 240 Izraelczyków, wziętych jako zakładników przez Hamas i przetrzymywanych w Strefie Gazy, są żołnierze, którzy jak dotąd byli wykluczeni z porozumień o wymianie zakładników za więźniów.

Organizacje palestyńskie twierdzą, że w izraelskich więzieniach przetrzymywanych jest ponad 7 tysięcy Palestyńczyków.

"Nieoptymalne" propozycje

Wcześniej Hamas oceniał, że izraelskie propozycje dotyczące przedłużenia rozejmu, są "nieoptymalne" na danym etapie - informowała agencja AFP, powołując się na źródła w Strefie Gazy.

- Wszelkie dyskusje na temat wymiany jeńców wojskowych, żołnierzy i oficerów muszą być poprzedzone zaprzestaniem (izraelskiej) agresji i zniesieniem blokady, która dusi Strefę Gazy – mówił rozmówca AFP. - Kolejny etap negocjacji musi dotyczyć wymiany więźniów w wieku powyżej 18 lat, a nasz ruch jest gotowy na ten etap – stwierdził.

Według źródła AFP, "jeśli rozejm będzie kontynuowany, Hamas będzie go przestrzegał tak długo, jak długo będzie go respektował (izraelski) okupant".

Sekretarz stanu USA przyleciał do Izraela

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyleciał w środę wieczorem do Izraela, gdzie ma rozmawiać na temat dalszych wysiłków na rzecz uwolnienia pozostałych zakładników Hamasu, a także ochrony cywilów podczas izraelskich działań wojennych w Strefie Gazy.

W obu tych miejscach, a także w kolejnym przystanku podróży, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Blinken ma też przedyskutować przyszłość Stefy Gazy oraz "konkretne kroki" w kierunku stworzenia niepodległego państwa palestyńskiego.

Autorka/Autor:asty, tas/kg

Źródło: Reuters, PAP