Walki w Strefie Gazy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Urzędnicy amerykańscy przewidują w nadchodzących dniach nową fazę wojny Izraela z Hamasem, w której Izrael zmniejszy skalę swojej kampanii powietrznej i skupi się bardziej na taktycznej operacji naziemnej - poinformował w piątek CNN. W tvn24.pl podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z Bliskiego Wschodu.

> Armia izraelska potwierdziła w piątek zaatakowanie karetki pogotowia przed wejściem do największego szpitala w palestyńskim mieście Gaza, zapewniła jednak, że pojazd był "używany przez komórkę terrorystyczną Hamasu".

> W miarę dalszego napływu pomocy humanitarnej do Gazy administracja Joe Bidena spodziewa się, że izraelska kampania powietrzna "osłabnie w porównaniu z tym, co widzieliśmy" – powiedział w CNN wyższy rangą urzędnik administracji. Administracja przewiduje przejście do "bardziej taktycznego skupienia się na kampanii naziemnej", której celem jest oczyszczenie rozległej sieci kompleksów podziemnych tuneli, w których działa Hamas, powiedział urzędnik Białego Domu.

> Wysiłki mające na celu zapewnienie bezpiecznego wyjazdu obcokrajowcom ze Strefy Gazy zostały udaremnione przez Hamas i mnóstwo wyzwań logistycznych, co jeszcze bardziej zaostrzyło tragiczną sytuację humanitarną - twierdzi amerykański urzędnik w rozmowie z CNN.

> Przedstawiciele administracji USA coraz usilniej ostrzegają Izrael, że jeśli liczba ofiar cywilnych wojny wzrośnie, może to wkrótce znacznie osłabić wsparcie, jakie otrzymuje Tel Awiw - podała telewizja CNN. Według portalu Politico Pentagon zwrócił się do Izraela o wyjaśnienie niedawnego uderzenia na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy.

> Izrael nie zgodzi się na tymczasowe zawieszenie broni z Hamasem, dopóki nie zostanie zwolnionych ponad 240 zakładników, pojmanych przez to ugrupowanie podczas ataku 7 października – oznajmił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

> Sekretarz Stanu USA Antony Blinken spotka się w sobotę w Ammanie z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Kataru, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Autonomii Palestyńskiej. Gospodarzem spotkania, poświęconego sytuacji w Strefie Gazy i wojnie między Hamasem a Izraelam, będzie Haszymidzkie Królestwo Jordanii.

> W pierwszym wystąpieniu od 7 października, kiedy Hamas zaatakował Izrael, Hasan Nasrallah - szef Hezbollahu, radykalnego szyickiego ugrupowania libańskiego oświadczył w piątek, że za napaścią stali wyłącznie Palestyńczycy, zaś Hezbollah "przystąpił do walki 8 października". Groził Izraelowi i USA, ale nie zapowiedział włączenia się jego organizacji do wojny. Oświadczył jednak, że szerszy konflikt na Bliskim Wschodzie jest "realną możliwością".

> Rodziny dziewięciu osób, zamordowanych przez palestyński Hamas 7 października, wniosły skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), oskarżając Hamas o zbrodnię wojenną - poinformowała agencja AFP.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP