TVN24 | Świat

Zatłoczone bary, promy, rzesze ludzi, których nie da się przebadać. Grecja czeka na turystów, lekarze ostrzegają

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
ekathimerini.com

"Greccy eksperci boją się, że może dojść do gwałtownego wzrostu liczby infekcji" - zauważa portal ateńskiej gazety "Kathimerini". 15 czerwca Grecja otwiera granice dla turystów. Miejscowi lekarze apelują, by nie lekceważyć zasad dystansu i higieny, wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

W czwartkowej publikacji portal dziennika "Kathimerini" napisał o "szczególnym zaniepokojeniu służb medycznych po doniesieniach o powszechnym lekceważeniu przepisów bezpieczeństwa i higieny w długi weekend". Jakie będą tego skutki, okaże się pod koniec przyszłego tygodnia - podała gazeta, cytując ekspertów, którzy wzięli pod uwagę okres inkubacji wirusa. 

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Greckie władze liczą na to, że po otwarciu granic turyści - których bardzo potrzeba miejscowej gospodarce - będą przybywali do kurortów i zabytków tego kraju. Eksperci, cytowani przez greckie media, podkreślają jednak, że "testy na COVID-19 będą przeprowadzane tylko wobec przyjezdnych z krajów o wysokim wskaźniku zakażeń". Niepokój budzą zwłaszcza "zatłoczone środki transportu publicznego, promy i bary". Jeśli znajdzie się tam chociaż jeden zainfekowany człowiek, trudno będzie ustalić grono osób, z którymi mógł on się kontaktować.

"Podobno nie miał objawów"

Ateńska gazeta przypomina, że wielu zakażonych choruje bezobjawowo. W środę zostały ponownie zamknięte na 10 dni cztery szkoły w północno-wschodniej części kraju, kiedy okazało się, że jeden z nauczycieli pracujących w kilku placówkach jest nosicielem koronawirusa. "Mężczyzna, który podobno nie miał objawów, przechodzi teraz domową kwarantannę, inni nauczyciele z czterech szkół mają zostać poddani testom. Drugi nauczyciel ze szkoły w gminie Topeiros również miał wynik pozytywny, co skłoniło władze do zamknięcia tej szkoły" - napisała "Kathimerini".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Koronawirus w Grecji

W poniedziałek w Grecji odnotowano 52 przypadki zakażenia koronawirusem, w środę - 11, w czwartek - 20. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 3088. Z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby.  

Epidemiolodzy przypominają, że ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny jest kluczem do postawienia tamy wirusowi. Jak twierdzą, ponieważ niemożliwe jest przetestowanie pięciu do 10 milionów turystów, którzy według szacunków mogą odwiedzić Grecję w tym sezonie wakacyjnym, ciężar ochrony przed zakażeniem spocznie na samych obywatelach.  

 

Autor:tas//rzw

Źródło: ekathimerini.com

Pozostałe wiadomości