W piątek w Warszawie, w związku z polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, z wizytą w Warszawie przebywać będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, polityka europejska, energetyka oraz bezpieczeństwo.
Będą to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W spotkaniu, poza Morawieckim i Merkel, wziąć ma udział większość konstytucyjnych ministrów obu rządów.
Z programu wizyty wynika, że szef polskiego rządu powita Merkel o godzinie 11.30 na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędzie się spotkanie szefów obu rządów. Z kolei po godzinie 13 zaplanowana jest sesja plenarna pod przewodnictwem Morawieckiego i Merkel.
Tematy rozmów
- Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa - zapowiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Jak dodała, konsultacje międzyrządowe jako ważny instrument współpracy bilateralnej odbywają się z reguły co roku, naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnie miały miejsce w czerwcu 2016 roku w Berlinie.
Z programu piątkowej wizyty wynika, że około godziny 15 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Morawieckiego oraz kanclerz Merkel, a ostatnim punktem wizyty ma być złożenie wieńców przez szefów obu rządów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Piąte spotkanie w tym roku
Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel będzie już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli przy okazji unijnego szczytu.
Rozmowa - jak informowała wówczas rzecznik rządu Joanna Kopcińska - dotyczyła między innymi przyszłości polityki migracyjnej, stanu negocjacji dotyczących brexitu i polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła - jak mówił wtedy Morawiecki - spraw klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy.
Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu w Warszawie i w lutym w Berlinie.
Autor: kb//now / Źródło: PAP