W Iranie aresztowano domniemanych szpiegów. Mieli "gromadzić dane na temat elektrowni"

Buszehr jest irańskim ośrodkiem nuklearnymatomstroyexport.com

Kilka osób podejrzanych o szpiegostwo zatrzymały irańskie służby bezpieczeństwa w południowej prowincji (ostatnie) Buszehr, gdzie mieści się pierwsza powstała w kraju elektrownia jądrowa - poinformowała we wtorek irańska agencja Fars.

- Dzięki czujności sił ministerstwa, które monitoruje poczynania zagranicznych służb wywiadowczych, zostało aresztowanych kilku agentów. Zamierzali oni przeprowadzić obserwację i gromadzić dane wywiadowcze na rzecz obcych państw - oświadczył irański minister bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych Mahmud Alawi. Więcej informacji jednak nie ujawnił.

Dodał jedynie, że Buszehr jest irańskim ośrodkiem nuklearnym i dlatego "ma specjalną pozycję" w kraju.

"Zagraniczny spisek"

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Iran wielokrotnie informował o oznakach - jak to nazywa - zagranicznego spisku mającego na celu sabotowanie irańskiego programu nuklearnego.

W Buszerze działa elektrownia atomowa o mocy 1000 MW, którą zbudowali Rosjanie. Uruchomiona została po licznych opóźnieniach jesienią 2011 roku, a przekazano ją ostatecznie Irańczykom jesienią 2013 roku. Strona rosyjska zobowiązała się dostarczać elektrowni przez 10 lat paliwo atomowe i odbierać zużyte.

Iran chce produkować docelowo 20 000 megawatów energii jądrowej, do czego potrzebuje dwudziestu elektrowni wyposażonych w reaktory o mocy 1000 megawatów, w tym czterech w Buszerze.

Nie-niepokojący Buszar

Elektrownia w Buszerze nie budzi zaniepokojenia państw zachodnich i Izraela, które podejrzewają Iran, że pod pretekstem realizacji cywilnego programu nuklearnego chce zbudować bombę atomową.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Iran i sześć mocarstw: USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja podpisały porozumienie, w którym w zamian za częściowo zniesione sankcje Teheran zobowiązał się, że przez pół roku nie wybuduje nowych ośrodków do wzbogacania uranu, co ma dać czas negocjatorom na osiągnięcie ostatecznego porozumienia.

Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia tego porozumienia został przesunięty na 24 listopada.

Autor: jl//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: atomstroyexport.com

Tagi:
Raporty: