W Doniecku jednostki specjalne odbijają siedzibę SBU. W Mikołajowie szturm

[object Object]
Barykady w DonieckuFakty TVN
wideo 2/24

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiciel p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Rano ogłoszono w tym mieście powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Wieczorem separatyści podobny ruch wykonali w Charkowie, powołując tam kolejną Republikę Ludową. Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że użycie siły w odpowiedzi na "legalne żądania" na wschodzie kraju jest "nieakceptowalne".

01:33

Podobno policja w Charkowie odbiła z rąk separatystów wieżę telewizyjną.

01:26

Tak wyglądają donieckie barykady:

01:13

Jak podaje "Ukraińska Prawda" w Mikołajowie rannych zostało przynajmniej dziesięć osób.

00:43

- Donieck to Ukraina - powiedział do separatystów w Doniecku oligarcha i najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow.

00:08

Interesujące graffiti w Odessie - Putin zjada Ukrainę:

23:48

A to zostawili po sobie demonstranci w Mikołajowie:

23:47

Prokuratura określiła szturm separatystów w Doniecku jako "przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu narodowemu":

23:42

W Charkowie już nie strzelają. Co ciekawe, obie walczące strony informują o tym, że zajęły budynek administracji rządowej.

23:30

Oto rosyjskie wojska, które zgromadziły się przy granicy z Ukrainą widziane "okiem amerykańskiego sputnika".

23:27

Wieczorem w Mikołajowie setki prorosyjskich demonstrantów ruszyły na budynki regionalnej administracji. Zamaskowani ludzie krzyczeli "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Przy dwóch próbach szturmu zostali powstrzymani przez policję. Szacuje się, że było ich około 300.

23:21

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.

Odbicie budynku SBU polecił sam Turczynow, który wcześniej zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko separatystom, dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Podczas akcji w Doniecku nikt nie ucierpiał.

23:17

Rano w Doniecku ogłoszono powstanie Donieckiej Republiki Ludowej, a teraz w Charkowie ogłoszono utworzenie kolejnej.

21:02
21:00

W Charkowie na mitingu prorosyjskich separatystów ogłoszono powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej - podaje "Ukraińska Prawda".

20:38

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło nadzieję, że Ukraina wywiąże się z zobowiązań wynikających z Reżimu Kontroli Technologii Rakietowych i Haskiego Kodeksu Postępowania przeciw proliferacji rakiet balistycznych.

20:29

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że użycie siły w odpowiedzi na "legalne żądania" na wschodzie kraju jest "nieakceptowalne".

19:54

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook płynie w kierunku Morza Czarnego, gdzie dotrze w ciągu tygodnia, by uspokoić sojuszników i partnerów USA z regionu, którzy są zaniepokojeni zajęciem Krymu przez Rosję - podała agencja AFP.

- Postanowiliśmy wysłać okręt na Morze Czarne. Powinien tam dotrzeć w ciągu tygodnia - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu Steven Warren. Ze względów bezpieczeństwa nie podał typu okrętu. Anonimowy przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony poinformował jednak agencję AFP, że chodzi o niszczyciel USS Donald Cook.

Wyposażony jest on w nowoczesny system Aegis, którego zadaniem jest obrona przed balistycznymi pociskami rakietowymi. Przed dwoma miesiącami USS Donald Cook przybył do bazy w Rocie na południu Hiszpanii. To pierwszy z czterech amerykańskich niszczycieli, które będą kluczowym elementem tarczy antyrakietowej NATO w Europie. Jak podkreślił Warren, powodem wysłania niszczyciela na Morze Czarne "jest przede wszystkim uspokojenie naszych sojuszników i partnerów w regionie". USS Donald Cook przeprowadzi manewry morskie i zawinie do kilku portów w krajach sojuszniczych. Według Warrena nie przewidziano jednak wizyty w ukraińskim porcie. Inny amerykański niszczyciel USS Truxtun krążył po Morzu Czarnym od początku kryzysu między Ukrainą a Rosją. Opuścił on ten akwen 21 marca - pisze AFP.

USS Donald Cook płynie na Morze CzarneUS Navy
19:47

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Kerry oznajmił, że "z wielkim niepokojem" śledzi rozwój sytuacji na Ukrainie.

19:37

Tymczasem w Moskwie trwają prace nad nowym dokumentem:

19:16

- Większość mieszkańców nie popiera referendum. Powtarza się scenariusz jak na Krymie - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Anatol Terlecki - przewodniczący Związku Plaków na Ukrainie, komentując działania prorosyjskich separatystów w Doniecku, którzy ogłosili, że 11 maja przeprowadzą referendum niepodległościowe.

"Powtarza się scenariusz jak na Krymie"
"Powtarza się scenariusz jak na Krymie"TVN24 BiS
19:15

Opinia Dmitrija Trenina, eksperta Moskiewskiego Centrum Carnegie:

19:09
18:58

18:55
18:4518:34
18:22
17:45

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca wyraził nadzieję, że władze Rosji dotrzymają słowa i nie wprowadzą wojsk na terytorium ukraińskie w związku z akcjami prorosyjskich separatystów we wschodnich obwodach Ukrainy.

16:54
16:40

Sojusz Północnoatlantycki oznajmił, że nie będzie wpuszczał do swojej kwatery głównej w Brukseli rosyjskich dyplomatów z wyjątkiem ambasadora, jego zastępcy i dwóch towarzyszących im asystentom.

16:34

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji o "powściągliwość w komentowaniu czy też wspieraniu" niepokojów na wschodniej Ukrainie.

Steinmeier apeluje do Rosji o "powściągliwość"
Steinmeier apeluje do Rosji o "powściągliwość"Reuters
16:34

Niemiecki rząd śledzi "z dużym niepokojem" ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert, ponawiając apel pod adresem "wszystkich odpowiedzialnych sił" o przeciwdziałanie eskalacji. Seibert przypomniał o sobotniej wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel na kongresie CDU w Berlinie. Jak podkreślił, Merkel potwierdziła przy tej okazji, że Unia Europejska będzie w stanie podjąć decyzję o wdrożeniu najostrzejszych sankcji, także sankcji gospodarczych, jeżeli sytuacja polityczne będzie tego wymagała. - Nie chcemy tego, ale nikt nie powinien wątpić w naszą zdolność do tego kroku - zaznaczył Seibert. Przypomniał, że Komisja Europejska została poproszona przez szefów rządów i państw o podjęcie prac przygotowawczych dla wprowadzenia sankcji.

16:17
16:01

Julia Tymoszenko w drodze na konferencję prasową w Doniecku. Można mieć wątpliwości, czy jej obecność w tym mieście uspokoi sytuację.

15:50

Szefowie parlamentów państw UE obradujący w Wilnie na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii potępili w poniedziałek aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję, ale opowiedzieli się za pokojowym dialogiem z Moskwą.

15:50

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że rząd będzie potrafił sprostać oczekiwaniu Polaków, aby kryzys między Ukrainą i Rosją nie wpłynął na codzienne życie polskich obywateli.

15:20
14:35

Kryzys na Ukrainie sprawił, że Rosja nasiliła działania wywiadowcze w Szwecji - poinformowały szwedzkie służby specjalne. Według tych służb oznaką wzmożonej aktywności Rosji są też pozorowane ataki sił powietrznych na Szwecję.

14:23
14:04

Ambasador USA przy OBWE oznajmił, że Rosja zmasowała przy granicy z Ukrainą dziesiątki tysięcy żołnierzy.

14:01

Zdaniem Ołeksandra Turczynowa, p.o. prezydenta Ukrainy, Rosja rozgrywa na wschodzie kraju "scenariusz krymski". Turczynow dodał, że granica z Rosją została wzmocniona.

13:57

Komisja Europejska z niepokojem obserwuje wydarzenia na wschodzie Ukrainy i wzywa do zaniechania przemocy - powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23
13:57

NATO nie dostrzega znaczących zmian w pozycjach rosyjskich wojsk rozlokowanych w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą - powiedział przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego cytowany przez agencję Reutera.

13:44

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko prorosyjskim separatystom, dążącym do oddzielenia wschodnich obwodów kraju. Wydarzenia, do jakich dochodzi w ostatnich dniach w Doniecku, Charkowie i Ługańsku, Turczynow nazwał "drugim etapem operacji specjalnej prowadzonej przez Rosję w celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie".

13:12

12:49

Dziennikarze są ewakuowani z półwyspu krymskiego i przewożeni w głąb Ukrainy.

Військові журналісти з Криму вже евакуйовані та прибули на материк.— ЄвроМайдан (@EuroMaydan) kwiecień 7, 2014

12:48

Radio Svoboda informuje, że siły prorosyjskie oznajmiły, że 11 maja przeprowadzą referendum niepodległościowe i ostrzegły władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy.

- Jeśli nielegalne władze w Kijowie spróbują nam przeszkodzić, to zwrócimy się do kierownictwa Federacji Rosyjskiej z prośbą o wprowadzenie wojskowych oddziałów pokojowych – oświadczył jeden z przemawiających na wiecu.

12:39

Rosyjskie media informują, że zastrzelony przez rosyjskie wojsko ukraiński oficer był pijany i przechodząc obok bazy, w której wcześniej pracował wdał się w kłótnię z żołnierzami. Pobity i zabrany do bazy sewastopolskiej ukraiński żołnierz to kapitan Yermolenko.

12:37

Siedziba władz obwodowych jest okupowana przez około 150 osób uzbrojonych w kije i tarcze. Zbudowano barykadę z opon i drutu kolczastego.

Під стінами #ДонОДА близько 150 осіб - озброєні кийками, битами та щитами. Побудували барикаду з шин і колючого дроту pic.twitter.com/sXQA3RL7WJ— Hromadske.TV (@HromadskeTV) kwiecień 7, 2014

12:29

W Charkowie trwa demonstracja przeciwko separatystom

У Харкові на площі збираються противники сепаратизму #Харьков #Харків pic.twitter.com/31spXWWgdW— Hromadske.TV (@HromadskeTV) kwiecień 7, 2014

12:22

Nad budynkiem rady obwodowej w Doniecku zawisły flagi "Republiki Donieckiej"

Снимают флаг Донецкой области и меняют на флаг "Донецкой республики" pic.twitter.com/w8vTX1VuZq— ИА ОстроВ (@ostro_v) kwiecień 7, 2014

12:16

Władze Rosji nie dopuszczą do tego, by organizacje pozarządowe były wykorzystywane na terytorium państwa rosyjskiego do destrukcyjnych celów, jak stało się to na Ukrainie - powiedział prezydent Władimir Putin. - Należy wyraźnie dostrzegać różnicę pomiędzy cywilizowanym przeciwstawianiem się władzy, a służeniem cudzym interesom narodowym, kosztem własnego kraju - oświadczył Putin na posiedzeniu kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

12:16

Prorosyjscy separatyści, którzy okupują siedzibę rady obwodowej w Doniecku na wschodniej Ukrainie, ogłosili tam w poniedziałek powstanie Niepodległej Republiki Donieckiej. Deklarację niepodległości uchwaliło ok. 50 osób, które zajmują ten budynek - podała agencja Interfax-Ukraina. Lokalny portal internetowy Ostrow napisał, że obecny przed gmachem władz regionu tłum powitał proklamowanie „republiki” okrzykami „Rosja! Rosja!, zaś po wiadomości, iż przyłączy się ona do Federacji Rosyjskiej, ludzie zaczęli skandować „Putin! Pomóż!”. Początkowo separatyści chcieli, by decyzję o utworzeniu "republiki donieckiej" podjęli deputowani rady obwodowej, jednak ci nie pojawili się na posiedzeniu, w związku z czym aktywiści ruchów prorosyjskich oświadczyli, że pozbawiają ich mandatów. Po proklamowaniu Donieckiej Republiki Ludowej z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL.

12:03

Protestujący przygotowują koktajle Mołotowa

Готовятся делать коктейли Молотова. Привезли пустые бутылки и все необходимые ингредиенты pic.twitter.com/AXKAFDEBRH— ИА ОстроВ (@ostro_v) kwiecień 7, 2014

12:01

11:20

Ukrainska Pravda informuje, że w obwodzie ługańskim posterunek ruchu został zablokowany przez grupę ok. 25 osób, złożoną głównie z kobiet i dzieci. Jak twierdzą, chcą blokować dostęp do regionu działaczom Prawego Sektora i Narodowej Gwardii Ukrainy.

11:04

Poranny szturm na siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku

ОДА. Утро после штурма #Donetsk #донецк #Ukraine #euromaidan #євромайдан #антимайдан pic.twitter.com/ijxUDpWTux— ИА ОстроВ (@ostro_v) kwiecień 7, 2014

10:56

10:46

Lider partii "Udar" Witalij Kliczko wezwał do zamknięcia granicy z Rosją, aby uniemożliwić napływ "turystów politycznych", którzy mają brać udział w podburzaniu ludności na wschodzie Ukrainy. Kliczko wyraził też oburzenie z powodu bezczynności milicji.

10:43

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował podczas posiedzenia rządu, że w związku z sytuacją na wschodzie kraju w poniedziałek do Doniecka udał się pierwszy wicepremier Witalij Jarema, zaś w Charkowie znajduje się szef MSW Arsen Awakow. Do Ługańska polecieli z kolei: szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.

10:32
Ukraiński oficer zabity przez rosyjskiego żołnierza na Krymie
Ukraiński oficer zabity przez rosyjskiego żołnierza na Krymietvn24
10:23

Zabity żołnierz to według mediów major Stanisław Karaczewski. Śmierć potwierdziło Ministerstwo Obrony w Kijowie. Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" podaje, powołując się na źródła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do kłótni "na gruncie osobistej niechęci". "Rosjanie byli uzbrojeni, ukraiński oficer - nie" - dodały źródła. Agencja Interfax-Ukraina z kolei pisze, że zabójstwo poprzedziła kłótnia między Rosjanami a żołnierzami ukraińskimi, którzy byli pod wpływem alkoholu. Brutalnie pobity został inny żołnierz ukraiński, którego zabrano na teren rosyjskiej jednostki wojskowej. Rosjanie zabrali też ciało zabitego - podaje "Ukrainska Prawda".

10:10

Ukrainska Pravda informuje, że do Doniecka leci była premier Julia Tymoszenko i wicepremier Witalij Jarema, z kolei do Ługańska ma lecieć szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Wcześniej do Charkowa udał się minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Ярема і Тимошенко терміново летять у Донецьк, голова СБУ - в Луганськ. Аваков - у Харкові http://t.co/phYrTYuGRJ— Українська правда (@ukrpravda_news) kwiecień 7, 2014

10:07

09:44

Ostatniej nocy rosyjski żołnierz zastrzelił na Krymie oficera ukraińskiej armii, który nie chciał wyrzec się przysięgi złożonej ukraińskiej armii. Informację potwierdziło ukraińskie Ministerstwo Obrony

09:32

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja nie wycofała swoich wojsk w głąb kraju, nadal znajdują się one w odległości 30 kilometrów od granicy z Ukrainą.

"Nikt żadnych wojsk nie wycofywał" – powiedział Jaceniuk podczas posiedzenia rządu. Polityk oskarżył Rosję o podżeganie nastrojów separatystycznych, czego przejawem jest przejmowanie przez środowiska prorosyjskie siedzib administracji państwowej we wschodnich regionach Ukrainy.

"Zwracam się przede wszystkim do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy. Wszyscy rozumiemy, że realizowany jest plan antyukraiński, antydoniecki, antyługański i antycharkowski. Plan destabilizacji sytuacji, by dać obcym wojskom powód do wtargnięcia i zajęcia terytorium naszego kraju. Nie dopuścimy do tego" – powiedział Jaceniuk na posiedzeniu rządu. Premier zapewnił, że Kijów nie ugnie się pod dyktatem Rosji, która chce federalizacji Ukrainy. "Nawoływanie do tego to próba unicestwienia państwowości ukraińskiej według scenariusza pisanego w Rosji. Jego celem jest podzielenie i zniszczenie Ukrainy oraz przekształcenie jej części w terytorium niewoli rosyjskiej" – podkreślił.

Prorosyjscy separatyści zajęli w poniedziałek nad ranem siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku na wschodzie kraju i organizują obronę budynku – podała lokalna agencja „Ostrow”.

Informacje te potwierdza miejscowa milicja oraz inne media. Do ataku doszło około godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego).

Napaści dokonała organizacja o nazwie „Ludowa Milicja Donbasu”, która w chwili obecnej „wzmacnia obronę budynku, organizuje stanowiska ogniowe i przygotowuje się do działań szturmowych ze strony kijowskiej junty” – napisał „Ostrow”.

Jak podaje "Ukrainska Pravda", na jednej z lokalnych stron internetowych pojawiła się też niepotwierdzona informacja jakoby w nocy w Doniecku miał wylądować były prezydent Wiktor Janukowycz.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował na Twitterze, że budynek siedziby władz administracji obwodowej (wojewódzkiej) w Charkowie został całkowicie oczyszczony z protestujących. Żadnych szczegółów tej akcji minister nie ujawnił.

Харьков. Здание ОГА полностью освобождено от сепаратистов. Начался рабочий процесс. Спасибо тем, кто помогал. Я... http://t.co/Kjr1qvNzlY— Arsen Avakov (@AvakovArsen) kwiecień 7, 2014

Drogi do Ługańska zablokowane

Tymczasem w Ługańsku ukraińska milicja zablokowała w poniedziałkowy poranek drogi wjazdowe do miasta, gdzie wcześniej prorosyjscy separatyści zajęli siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i przejęli znajdującą się tam broń.

Siły milicyjne postawiono w stan gotowości bojowej - poinformowała lokalna delegatura MSW.

Siedzibę SBU w Ługańsku siły prorosyjskie zajęły w niedzielę. Tłum wyważył drzwi i wybijał cegłami okna na pierwszym piętrze. Użyto granatów dymnych, a przed budynkiem eksplodowały race.

Agencje podawały, że w szturmie uczestniczyło około tysiąca osób, które domagały się uwolnienia lidera organizacji, znanej jako Ługańska Gwardia, Aleksandra Charitonowa, aresztowanego po tym, gdy ogłosił się "ludowym gubernatorem" obwodu.

Milicja podała, że w wyniku ataku na SBU w Ługańsku ucierpiało dziewięć osób, w tym dwóch pracowników tego resortu.

Niepokoje na wschodzie

W niedzielę separatyści zajęli siedzibę władz obwodowych w Doniecku i Charkowie oraz wtargnęli do budynku Służby Bezpieczeństwa w Ługańsku.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zrezygnował w wyjazdu na Litwę, by zająć się sytuacją na wschodzie kraju. Zwołał też w trybie pilnym spotkanie z szefami służb bezpieczeństwa.

Według szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa za organizacją zajść we wschodnich obwodach Ukrainy stoi prezydent Rosji Władimira Putina. Zapewnił jednak, że milicja przywróci tam porządek bez uciekania się do rozlewu krwi.

Awakow oskarżył także obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którego polityczną bazę stanowi Donieck, o konspirowanie z Putinem w celu podsycenia napięcia między obu krajami po aneksji Krymu przez Rosję.

W poniedziałek separatyści w Doniecku zamierzają ogłosić rozwiązanie miejscowej rady obwodowej. Dzień wcześniej oświadczali, że domagają się referendum w sprawie przyłączenia obwodu do Federacji Rosyjskiej.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło/kka / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | Υπουργείο Εξωτερικών

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości