Prezydent Bronisław Komorowski podczas drugiego dnia wizyty na Bliskim Wschodzie, po rozmowach z przedstawicielami Izraela, spotkał się dla przeciwwagi z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Jej przywódcy, Mahmudowi Abbasowi, życzył powodzenia w budowie własnego państwa.
Prezydenci spotkali się we wtorek w Betlejem. Na wspólnej konferencji prasowej Komorowski zapewniał, że Polacy "rozumieją dążenia do budowy własnego państwa narodowego w Palestynie".
Życzenia dla Palestyny
- Polska jako członek UE w pełni popiera rozwiązania związane z kryzysem bliskowschodnim, popiera stanowisko UE w sprawach zasadniczych dla relacji w tym regionie, jak i życzy sukcesu misji amerykańskiej dążącej do rozwiązania problemów w relacjach bezpośrednich z Izraelem i z Palestyną - powiedział polski prezydent. - Życzymy Palestynie sukcesu w ramach trudnego procesu nie tylko budowy własnego państwa, ale budowania tutaj rozwiązań świata pokoju, a nie świata konfliktu - podkreślił Komorowski. Prezydent wyraził nadzieję, że częścią rozwiązania pokojowego będzie rozwiązanie problemu żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.
"Jeden z kluczy" do pokoju
Mówiąc o sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu Mahmud Abbas podkreślił, że przeszkodą w rozmowach pokojowych jest m.in. "osadnictwo żydowskie, sytuacja wschodniej Jerozolimy, wrogie nastawienie osadników do rozmów, a także tysiące palestyńskich więźniów wciąż przebywających w więzieniach izraelskich". Deklarował jednak, że Autonomia "będzie kontynuować wysiłki na rzecz rozwiązania pokojowego". - Chcemy, by region był stabilny, by zakończyła się okupacja trwająca od 1967 roku i by państwo palestyńskie mogło być w pełni niezawisłe na ziemiach palestyńskich ze stolicą we wschodniej Jerozolimie - oświadczył prezydent Autonomii Palestyńskiej. Abbas wskazywał na pozytywną rolę USA, by "pokojowe rozmowy mogły osiągnąć zamierzony cel w ciągu przewidzianych 9 miesięcy". - Nie zapominamy roli Kwartetu Bliskowschodniego, w tym Rosji i UE - dodał. Zdaniem prezydenta Polski znalezienie pokojowego rozwiązania między Izraelem a Palestyną to klucz do bezpieczeństwa całego regionu Bliskiego Wschodu. - Ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, jakim jest styk państwa izraelskiego i państwa palestyńskiego. Tu jest prawdopodobnie jeden z kluczy do rozwiązania sytuacji w całym regionie - powiedział Komorowski.
Autor: mk/ja / Źródło: PAP