W Azji rodzi się potężny sojusz. Handel, atom i 600 miliardów


Chiny i Iran porozumiały się w sprawie nawiązania strategicznych relacji, w tym pogłębienia więzi gospodarczych i politycznych między obu krajami - oświadczyli w sobotę w Teheranie prezydenci Xi Jinping i Hasan Rowhani.

- Jesteśmy szczęśliwi, że prezydent Xi odwiedził Iran po zniesieniu sankcji (wobec tego kraju). Iran i Chiny uzgodniły, że zwiększą wymianę handlową do 600 mld dolarów w ciągu najbliższych 10 lat - powiedział Rowhani na wspólnej konferencji prasowej z chińskim przywódcą, transmitowanej na żywo przez irańską telewizję.

Jedwabny Szlak odżyje?

Jak zaznaczył, "Iran i Chiny porozumiały się w kwestii nawiązania strategicznych relacji".

Oba kraje podpisały w sobotę 17 porozumień, w tym o ożywieniu tzw. nowego Jedwabnego Szlaku, czyli trasy handlowej, która straciła na znaczeniu po odkryciu morskiego połączenia z Państwem Środka, oraz o współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej.

Jak powiedział Rowhani, Iran i Chiny porozumiały się również w kwestii ścisłej współpracy w walce z "terroryzmem i ekstremizmem w Iraku, Syrii, Afganistanie i Jemenie".

Xi jest pierwszym od 14 lat prezydentem Chin, który odwiedził Iran - zauważyła państwowa agencja IRNA. Jeszcze w sobotę chiński prezydent ma się spotkać duchowo-politycznym przywódcą Iranu ajatollahem Alim Chameneiem.

Tournee po Bliskim Wschodzie

Podczas rozpoczętej 19 stycznia podróży obejmującej kraje Bliskiego Wschodu Xi odwiedził już Arabię Saudyjską i Egipt.

Chiny to jedno z sześciu mocarstw - obok USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Niemiec - które w lipcu ub. roku zawarły z Iranem porozumienie atomowe. Iran zgodził się znacząco ograniczyć swój program nuklearny, który według Zachodu miał na celu stworzenie broni jądrowej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych od lat dławiących jego gospodarkę.

16 stycznia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego. Następnie sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie nałożonych na Iran sankcji gospodarczych i finansowych. W piątek to samo zapowiedział rząd Japonii.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP