Nie tylko Białoruś może cieszyć się ze zniesienia sankcji przez Unię Europejską. Także Uzbekistan został wykreślony przez unijnych ministrów z listy zakazu wjazdu do Europy.
Sankcje wizowe wobec uzbeckich władz wygasną w listopadzie. W mocy pozostanie embargo na handel bronią z Uzbekistanem.
Zakazy wprowadzone po masakrze
Sankcje, w tym zakaz wydawania wiz przedstawicielom reżimu prezydenta Islama Karimowa, UE nałożyła w roku 2005 w odpowiedzi na krwawe stłumienie przez władze Uzbekistanu antyrządowego buntu w Andiżanie na zachodzie kraju.
Zdaniem uzbeckiej prokuratury w czasie protestów w Andiżanie w maju 2005 roku zginęło 187 osób. Obrońcy praw człowieka podają liczbę co najmniej 500 ofiar.
Zaraz po masakrze Unia Europejska nałożyła w październiku 2005 roku sankcje wizowe wobec władz w Taszkiencie. Już przed rokiem uchyliła je na sześć miesięcy, ale przeciwko tej decyzji zaprotestowali obrońcy praw człowieka, którzy podkreślali, że represje policyjne wobec działaczy w Uzbekistanie nie słabną.
Uzbekistan specjalnego znaczenia
Komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner przekonywała wówczas, że Uzbekistan ma dla UE strategiczne znaczenie.
W kwietniu UE zdecydowała się na kontynuowanie zawieszenia sankcji przez kolejne pół roku, podkreślając "postęp w dziedzinie promowania obrony praw człowieka i rządów prawa" w Uzbekistanie. Teraz Bruksela zdecydowała się na zniesienie sankcji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN