Sankcje na Rosję przedłużone o pół roku

Sankcje założone na Rosję nie zostają zniesioneshutterstock.com

USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 roku sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na wysokie rangą źródło w dyplomacji UE. To znaczy, że przywódcy pięciu krajów porozumieli się, by przedłużyć obowiązywanie sankcji o pół roku.

Prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjski premier David Cameron, szef rządu Włoch Matteo Renzi oraz szef MSZ Francji Laurent Fabius, reprezentujący prezydenta Francois Hollande'a, uczestniczyli w krótkim spotkaniu przed zakończeniem ubiegłotygodniowego szczytu G20 w tureckiej Antalyi. Sankcje nałożone na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim wygasają w styczniu, a więc przed planowanym pełnym wdrożeniem tzw. porozumień pokojowych z Mińska, które ma zakończyć zbrojny konflikt między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Sankcje finansowe do końca

Przywódcy porozumieli się co do przedłużenia obowiązywania sankcji o pół roku, podkreślając, że wszystkie postanowienia porozumień mińskich muszą być wypełnione, nim będzie można rozważyć złagodzenie retorsji. Zaznaczyli również, że należy utrzymać presję na Rosję przed zbliżającymi się wyborami we wschodniej Ukrainie - przekazał proszący o anonimowość dyplomata. - Mamy szansę otrzymać to, czego chcemy, tylko jeśli zagramy sankcjami. Sankcje finansowe muszą obowiązywać do samego końca - podkreśliło cytowane przez Reutersa źródło.

Apele o współpracę

Decyzja o przedłużeniu sankcji zapadła mimo coraz częstszych apeli o bliższą współpracę Zachodu z Moskwą w walce z tzw. Państwem Islamskim, zwłaszcza po atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada - pisze Reuters. Po zamachach Hollande apelował o utworzenie międzynarodowej koalicji do walki z dżihadystami. 26 listopada francuski prezydent ma się udać do Moskwy, by rozmawiać ze swym rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem, o zacieśnieniu współpracy. Dzień wcześniej Hollande ma zjeść kolację w towarzystwie Merkel; według Berlina niemiecka kanclerz na tym spotkaniu będzie go przekonywać do utrzymania zdecydowanego stanowiska w sprawie sankcji.

Autor: dasz/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com