Prezydent Czech: Europa powinna przygotować się na możliwość wygrania wyborów przez Trumpa

Źródło:
PAP

Całkowicie uzasadnione jest rozważanie możliwości, że Donald Trump wygra wybory i bardzo szybko zawrze porozumienie z Władimirem Putinem, które może wcale nie być korzystne dla Ukrainy i Europy - ocenił w poniedziałek prezydent Czech Petr Pavel. Jak dodał, "powinniśmy realistycznie przyznać, że Trump postrzega wiele rzeczy inaczej".

Według Petra Pavla, w Europie całkowicie uzasadnione jest rozważanie możliwości, że Trump wygra wybory i bardzo szybko zawrze porozumienie z Władimirem Putinem, które może wcale nie być korzystne dla Ukrainy i Europy. - W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z faktem dokonanym, z którym będziemy musieli sobie poradzić - zauważył prezydent.

- Nie chodzi o podważanie więzi transatlantyckiej, kwestionowanie Stanów Zjednoczonych jako sojusznika, ale powinniśmy realistycznie przyznać, że Donald Trump postrzega wiele rzeczy inaczej - podkreślił Pavel, generał armii, były szef Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

Petr PavelAnadolu

Pavel o konieczności "zrównoważenia sił"

Czeski polityk i wojskowy zauważył również, że Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, ma obecnie ograniczone możliwości działania na polu walki. Dlatego, zdaniem Pavla, sojusznicy zalecają ograniczenie działań ofensywnych i wzmocnienie obrony.

Według Pavla, aby móc to zrobić, Kijów potrzebuje nie tylko broni czysto defensywnej, ale także takiej, która pozwoli zakłócić szlaki zaopatrzeniowe rosyjskiej armii, na przykład artylerii lub pocisków manewrujących dłuższego zasięgu, a także samolotów F-16.

- Tylko zrównoważenie sił może doprowadzić do tego, że obie strony zrozumieją, że nie osiągną dalszych sukcesów i że nadszedł czas na negocjacje - dodał szef państwa.

Poparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej

Pavel wyraził również poparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, ewentualnie Gruzję, Mołdawię oraz kraje Bałkanów Zachodnich.

Czeski prezydent zwrócił uwagę, że jeśli w Europie ma nie być miejsc, w których krzyżują się różne wpływy, co może skutkować jakimś konfliktem, to należy dążyć do zwiększenia współpracy z tymi krajami zarówno pod względem gospodarczym, jak i w kwestiach bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP