Wiceszef CIA: prezydent Chin chce, by wojsko było w stanie zająć Tajwan do 2027 roku

Źródło:
PAP

Według zastępcy dyrektora CIA Davida Cohena, chiński prezydent Xi Jinping powiedział swojemu wojsku, że chciałby, aby Chiny miały możliwość przejęcia siłą kontroli nad Tajwanem do 2027 roku. Zastrzegł, że chiński przywódca nie podjął jeszcze decyzji co do samej inwazji, lecz chce mieć taką opcję.

- Prezydent Chin Xi Jinping powiedział swoim generałom, że chce, by chińskie wojsko było zdolne do zajęcia Tajwanu siłą do 2027 roku - przekazał w piątek zastępca dyrektora CIA David Cohen.

- On jeszcze nie podjął decyzji, by to zrobić, ale poprosił swoje wojsko, by mógł to zrobić. Ocena społeczności wywiadowczej wciąż jest taka, że w interesie Xi jest zdobycie kontroli nad Tajwanem poprzez środki niewojskowe - oświadczył Cohen podczas konferencji Intelligence and National Security Summit w National Harbor w stanie Maryland, cytowany m.in. przez CNN.

Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska

Kluczową datą ma być rok 2027, kiedy przypadnie setna rocznica powstania chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i zbiegnie się w czasie z wycofaniem ze służby części amerykańskich okrętów.

Chiny i Tajwan - porównanie sił zbrojnychtvn24.pl

Zastępca dyrektora CIA o wojnie w Ukrainie

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, Cohen zasugerował, że rosyjski prezydent Władimir Putin wciąż nie porzucił swoich pierwotnych celów - tj. przejęcia kontroli nad Ukrainą i "nie należy nie doceniać jego skłonności do ryzyka".

Sytuacja na wschodzie Ukrainy w regionie Charkowa. Błękitnym kolorem oznaczone tereny odbite z rąk Rosjan (stan na 13 września godz. 15.)understandingwar.org

Dodał jednak, że nie ma na razie żadnych konkretnych dowodów wskazujących na to, że Kreml zamierza użyć broni masowego rażenia.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP