TVN24 | Świat

Tesla pozwana za "dyskryminację rasową"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Fabryka Tesli we Fremont w Kalifornii
Reuters ArchiveFabryka Tesli we Fremont w Kalifornii

Piętnastu czarnoskórych byłych lub obecnych pracowników Tesli wniosło pozew przeciwko amerykańskiemu koncernowi, twierdząc, że doświadczyli przemocy na tle rasowym w fabrykach producenta samochodów elektrycznych. Jest to kolejny pozew o dyskryminację rasową przeciwko firmie Elona Muska.

Według pozwu złożonego w sądzie stanu Kalifornia piętnastu pracowników miało być regularnie ofiarami obraźliwych rasistowskich komentarzy i rasistowskiego zachowania kolegów, menedżerów i pracowników działu personalnego.

Nękanie, które miało mieć miejsce głównie w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii, obejmować miało używanie obraźliwego słowa na określenie czarnoskórego pracownika, terminów takich jak "niewolnictwo" i "plantacja" na miejsca, w których pracowały osoby czarnoskóre oraz komentarze na tle seksualnym.

Pozywający twierdzą, że "standardowe procedury operacyjne producenta obejmują rażącą, otwartą i nieograniczoną dyskryminację rasową". Niektórzy z powodów mieli być przydzielani na najbardziej wymagające fizycznie stanowiska lub omijani przy awansie.

Tesla pozwana o dyskryminację rasową i nękanie czarnoskórych pracownikówShutterstock

Producent elektrycznych aut został już co najmniej 10 razy pozwany za dyskryminację rasową lub molestowanie seksualne, w tym w lutym przez kalifornijski Departament Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH), który udokumentował podobne naruszenia, o jakich mowa w najnowszym pozwie.

Firma nie odniosła się do sprawy, ale wcześniej zaprzeczała niewłaściwemu postępowaniu i twierdziła, że przestrzega zasad mających na celu zapobieganie i rozwiązywanie niewłaściwych zachowań w miejscu pracy.

Sąd wznawia proces o dyskryminację w fabryce Tesli

W poniedziałek sędzia federalny w Kalifornii zarządził nowy proces w sprawie odszkodowania, które Tesla winna jest czarnoskóremu byłemu pracownikowi fabryki, skarżącemu firmę o dyskryminację rasową, ponieważ odrzucił on odszkodowanie w wysokości 15 mln dolarów.

Skarżący firmę Owen Diaz twierdził, że czarnoskórzy pracownicy są regularnie narażeni na rasistowskie obelgi w hali produkcyjnej oraz rasistowskie graffiti w łazienkach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości