Hamas przejął część transportu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Źródło:
PAP
Armia Izraela przygotowuje się do ataku na Rafah na południu Strefy Gazy 
Armia Izraela przygotowuje się do ataku na Rafah na południu Strefy Gazy 
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Armia Izraela przygotowuje się do ataku na Rafah na południu Strefy Gazy Andrzej Zaucha/Fakty TVN

Terrorystyczna organizacja Hamas przejęła część pierwszego transportu pomocy humanitarnej, która została przywieziona do Strefy Gazy przez nowo otwarte przejście graniczne - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Matthew Miller poinformował, że chodzi o ciężarówki z jordańską pomocą humanitarną. Dodał, że była to "pierwsza większa" akcja tego typu od czasu rozpoczęcia wojny - podała agencja AP. - ONZ jest w trakcie procesu odzyskiwania tej pomocy lub już ją odzyskała - zaznaczył rzecznik.

Zapowiedział, że UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) prawdopodobnie wkrótce wyda oświadczenie potępiające incydent. Sam nazwał go "niedopuszczalnym".

- Jeśli Hamas miałby zrobić jedną rzecz, która miałaby zagrozić przekazywaniu pomocy humanitarnej, to byłoby to przekierowanie jej na własny użytek, zamiast pozwolić, aby trafiła do potrzebujących jej niewinnych cywilów - ocenił.

Izrael wielokrotnie oskarżał Hamas o przejmowanie pomocy humanitarnej kierowanej do Strefy Gazy.

Tunel Hamasu w Strefie Gazy zdobyty przez siły izraelskie Noam Galai/Getty Images

Setki tysięcy zniszczonych mieszkań

Podczas wojny w Strefie Gazy uszkodzono co najmniej 370 tysięcy mieszkań, 79 tysięcy z nich zostało całkowicie zniszczonych - szacuje ONZ.

Po poprzednich konfliktach między Izraelem a Hamasem udawało się odbudowywać blisko tysiąc mieszkań rocznie. Gdyby Izrael zgodził się na pięciokrotne zwiększenie dostaw materiałów budowlanych do Strefy Gazy, odbudowa całkowicie zniszczonych domów potrwałaby do 2040 roku - czytamy w raporcie Komisji Gospodarczo-Społecznej ONZ dla Azji Zachodniej.

Zniszczenia w Strefie GazyMOHAMMED SABER/PAP/EPA

- Każdy kolejny dzień tej wojny zwiększa i przyspiesza już i tak ogromne straty dla mieszkańców Srefy Gazy i wszystkich Palestyńczyków. (...) Te nowe dane są dla nas ostrzeżeniem, że cierpienia w Gazie nie skończą się wraz z zakończeniem wojny - zaalarmował szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Achim Steiner.

Katastrofa humanitarna w Strefie Gazy

Gospodarka całej Autonomii Palestyńskiej, w tym Strefy Gazy, zmniejszyła się w 2024 roku o ponad jedną czwartą. Jeżeli wojna będzie trwała, ta recesja jeszcze się pogłębi - informuje ONZ. W Strefie Gazy zniszczono podstawę produkcyjną gospodarki, a jej ludność pogrąża się w ubóstwie i głodzie.

W Strefie Gazy panuje katastrofa humanitarna wywołana toczącą się wojną Hamasu z Izraelem. Według ONZ wszyscy mieszkańcy tego terytorium, czyli 2,2 miliona osób, borykają się z brakiem jedzenia, połowa z nich jest na krawędzi głodu. Walki spowodowały także ogromne zniszczenia. 80 procent ludności musiało opuścić swoje domy.

Wojska izraelskie zaatakowały w Strefie Gazy po przeprowadzonym 7 października ubiegłego roku terrorystycznym ataku Hamasu, w którym zginęło ponad 1200 osób, a 253 porwano. W skutek działań zbrojnych w Strefie Gazy zginęło ponad 34,5 tysiąca Palestyńczyków. Szacuje się, że osieroconych zostało około 19 tysięcy dzieci.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Noam Galai/Getty Images