Władze Madison w stanie Wisconsin zidentyfikowały we wtorek 15-letnią uczennicę, Natalie Rupnow, która jest podejrzana o zabicie dwóch osób i zranienie sześciu innych w szkole Abundant Life Christian School. Policja przesłuchała przyjaciół i rodzinę dziewczyny, jednak motyw zbrodni wciąż nie jest znany.
Szef policji Madison Shon Barnes i burmistrz Satya Rhodes-Conway na konferencji prasowej odmówili podania tożsamości nauczyciela oraz nastoletniego ucznia, którzy zginęli w poniedziałkowej strzelaninie. Nazwiska rannych osób również pozostają anonimowe.
- Zachowajcie odrobinę ludzkiej przyzwoitości, po prostu zostawcie (rodziny - red.) w spokoju. Pozwólcie im cierpieć - apelowała do dziennikarzy Rhodes-Conway. Według Barnesa rodzice Rupnow "w pełni współpracują" ze śledczymi.
- Nie ma dowodów na to, że rodzice byli zaangażowani w planowanie strzelaniny, ani że nie wykazali należytej dbałości o zabezpieczenie broni, która została użyta - podkreślił szef policji w CNN. Podczas konferencji prasowej zapewnił, że najwyższym priorytetem jest ustalenie motywu zbrodni, ale "w tej chwili wydaje się, że motywem była kombinacja czynników".
Dziewiąty raz od 1999 roku strzelała nastolatka
W ocenie organów ścigania Rupnow najwyraźniej sama się śmiertelnie postrzeliła. Funkcjonariusze znaleźli ją martwą z bronią. Dwie uczennice z sześciu rannych osób odniosły obrażenia zagrażające życiu. O samym ataku policję powiadomiła przez telefon nauczycielka.
Dziennik "The Washington Post" zwraca uwagę, że od czasu masakry w Columbine High w 1999 roku doszło do ponad 400 strzelanin w szkołach. W dziewięciu przypadkach broni użyły uczennice. Jak podaje Reuters, według badań "tylko około trzech procent wszystkich masowych strzelanin w USA jest dokonywanych przez kobiety".
Zaostrzenie przepisów dotyczących broni
Melissa Agard, dyrektor hrabstwa Dane, powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że chce surowszych przepisów dotyczących broni w Wisconsin.
Reuters informuje, że według sondaży amerykańscy wyborcy opowiadają się za bardziej rygorystycznymi kontrolami przeszłości nabywców broni, tymczasowymi ograniczeniami dla osób w kryzysie oraz większymi wymogami bezpieczeństwa dotyczącymi przechowywania broni w domach z dziećmi. Politycy w większości odmawiają podejmowania działań w tych kwestiach, powołując się na gwarantowaną przez konstytucję ochronę posiadacza broni w USA.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JEFFERY PHELPS