30-latek rzucił się na sędzię tuż przed odczytaniem wyroku. Nagranie

Źródło:
Reuters, New York Times

Sędzia z Las Vegas została zaatakowana podczas rozprawy przez sądzonego mężczyznę. 30-latek nagle rzucił się na kobietę tuż przed tym, jak miał zostać wydany na niego wyrok. Chwilę wcześniej prosił o złagodzony wymiar kary za popełnione przestępstwo. Nagranie pokazujące moment zdarzenia zostało udostępnione przez sąd.

Do zdarzenia doszło w środę rano podczas rozprawy w sądzie okręgowym hrabstwa Clark w Las Vegas. 30-letni Deobry Redden sądzony był za pobicie skutkujące znacznym uszkodzeniem ciała. Mężczyzna wcześniej przyznał się do winy. 62-letnia sędzia Mary Kay Holthus miała właśnie wydać na niego wyrok, kiedy mężczyzna nagle rzucił się na nią i zaczął bić.

ZOBACZ TEŻ: Strzelanina na uczelni w Las Vegas

Atak na sędzię w czasie rozprawy

Na udostępnionym nagraniu z sali sądowej widać, że tuż przed atakiem sędzia zwróciła się do oskarżonego z pytaniem, czy przed wydaniem wyroku chciałby coś jeszcze powiedzieć. Ten spokojnym tonem odpowiedział, że uważa, że nie powinien iść ponownie do więzienia, i poprosił o złagodzenie kary. Przez chwilę Redden rozmawia z sędzią, która wymienia dokonane przez niego w przeszłości przestępstwa. Mężczyzna tłumaczył, że wynikały one z jego choroby psychicznej oraz że zdał już sobie sprawę ze swoich problemów, dostał pracę, wraca na właściwe tory i już przestępstw nie popełnia.

Wtedy sędzia jasno zasugerowała, że ponownie umieści mężczyznę za kratkami. - Doceniam to, ale myślę, że nadszedł czas, że powinien spróbować czegoś innego. Po prostu nie mogę z tą (kryminalną - red.) przeszłością - powiedziała, zwracając się prawdopodobnie do adwokata 30-latka, który wcześniej prosił o zastosowanie wyroku w zawieszeniu.

Po chwili Redden wpadł w furię, zaczął przeklinać i rzucił się na sędzię, przeskakując przez biurko i powalając ją na ziemię. Natychmiast zareagował na to siedzący obok pracownik sądu, ochrona oraz inne osoby będące w pobliżu, próbując odciągnąć napastnika, również go bijąc. Dopiero po chwili udało się zapanować nad sytuacją i odprowadzić mężczyznę. Wyraźnie zdezorientowana Holthus wstała niedługo później z pomocą pozostałych pracowników sądu.

ZOBACZ TEŻ: 17-latek stanął w obronie młodszego kolegi. Został pobity na śmierć przez kilkunastoosobową grupę

Sędzia doznała obrażeń

Rzeczniczka sądu przekazała w oświadczeniu, że w wyniku ataku sędzia doznała obrażeń i trafiła pod obserwację lekarzy. Ranny został też jeden z pracowników sądu, w wyniku czego trafił do szpitala. "Pochwalamy heroiczne czyny personelu, organów ścigania i wszystkich pozostałych osób, które obezwładniły oskarżonego (...). Przyglądamy się wszystkim naszym protokołom (bezpieczeństwa - red.) i zrobimy wszystko, by chronić sądownictwo, społeczeństwo i naszych pracowników" - podkreślono.

Policja z Las Vegas poinformowała, że napastnik trafił do aresztu. Z dokumentów sądowych wynika, że w przeszłości był już w więzieniu - w 2015 roku został skazany na 19 miesięcy pozbawienia wolności za próbę kradzieży, a w 2021 roku odsiadywał karę za przemoc domową.

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Reuters, New York Times