"Szyfr 340" od seryjnego mordercy odczytany po ponad pół wieku. Jest oświadczenie FBI

Źródło:
San Francisco Chronicle, Reuters
Zodiak to seryjny morderca, który zabił pięć osób pod koniec lat 60.
Zodiak to seryjny morderca, który zabił pięć osób pod koniec lat 60.
Bettmann/Getty Images
Zodiak to seryjny morderca, który zabił pięć osób pod koniec lat 60.Bettmann/Getty Images

Po ponad 50 latach trzem łamaczom kodów udało się rozszyfrować wiadomość od seryjnego mordercy Zodiaka, który pod koniec lat 60. zabił w rejonie San Francisco co najmniej pięć osób - sam twierdził, że jego ofiar było 37. "Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, próbując mnie złapać" - tak brzmi fragment wiadomości. Jej odszyfrowanie potwierdził lokalny oddział FBI, który zapewnił, że dalej prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Zabójca Zodiak, którego nigdy nie udało się złapać, a jego tożsamość pozostaje niezidentyfikowana, w latach 1968-1969 zastrzelił lub dźgnął nożem siedem osób w rejonie Zatoki San Francisco. Pięć zaatakowanych osób zmarło, dwie zostały ciężko ranne, ale przeżyły. Niewykluczone, że ofiar było więcej, sam Zodiak utrzymywał, że zabił 37 ludzi, a jego przestępcza działalność miała trwać jeszcze na początku lat 70. W okresie, kiedy dokonywał zabójstw, Zodiak wysyłał listy do lokalnej prasy, między innymi do gazety "San Francisco Chronicle". Część z nich była zakodowana. Jedną z nich była wysłana w listopadzie 1969 roku wiadomość złożona z 340 znaków, która stała się znana jako "Szyfr 340".

Badacze mieli nadzieję, że w zaszyfrowanej wiadomości Zodiak ujawnia dane, które pozwolą na jego zidentyfikowanie. Dlatego rozpracowaniem komunikatu zawartego w "Szyfrze 340" przez lata zajmowały się zespoły łamaczy kodów.

FBI: udało się rozszyfrować wiadomość od Zodiaka

W piątek oddział FBI w San Francisco wydał oświadczenie, w którym poinformował, że prywatnym osobom udało się rozszyfrować treść wiadomości. Zapewnił, że dalej prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Zodiak terroryzował wiele społeczności w północnej Kalifornii i chociaż minęły dziesięciolecia, nadal szukamy sprawiedliwości dla ofiar tych brutalnych zbrodni" - dodano.

"Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, próbując mnie złapać"

Gazeta "San Francisco Chronicle" podała, że wiadomość zawartą w "Szyfrze 340" rozszyfrowali amerykański programista David Oranchak, Belg Jarl Van Eycke oraz australijski matematyk Sam Blake. Informację tę potwierdziła rzeczniczka FBI w San Francisco Cameron Polan.

"Mam nadzieję, że dobrze się bawicie, próbując mnie złapać. (...) Nie boję się komory gazowej, bo szybciej wyśle mnie do raju. Ponieważ mam teraz wystarczająco dużo niewolników, którzy pracują dla mnie, a wszyscy inni nie mają nic, gdy osiągną raj, więc boją się śmierci. Nie boję się, bo wiem, że moje nowe życie będzie łatwe w rajskiej śmierci" - tak według Oranchaka brzmi odszyfrowana wiadomość od Zodiaka.

Oranchak to 46-letni projektant stron internetowych, który mieszka w Wirginii. Nad rozszyfrowaniem wiadomości od Zodiaka pracuje od 2006 roku. W rozmowie z "San Francisco Chronicle" programista przyznał, że rozwiązanie tej zagadki jest dla niego "ekscytujące".

Kim był Zodiak?

Nikt nigdy nie został oskarżony w sprawie Zodiaka. Istnieje wiele teorii co do prawdziwej tożsamości zabójcy.

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: San Francisco Chronicle, Reuters