Samozwańczy prorok ma 20 żon, poślubił nawet własne córki. Nowe fakty w sprawie Samuela Batemana

Autor:
pb//az
Źródło:
CBS News, BBC, The Guardian
Na skróty po szczęście. Dlaczego sekty wciąż przyciągają?
Na skróty po szczęście. Dlaczego sekty wciąż przyciągają? tvn24bis
wideo 2/2
tvn24bisNa skróty po szczęście. Dlaczego sekty wciąż przyciągają?

Czterdziestosześcioletni Samuel Bateman, samozwańczy prorok i przywódca poligamicznej grupy, ma co najmniej 20 żon, wśród których znajdują się nawet jego córki, a większość kobiet jest nieletnia. Mężczyzna oskarżany jest m.in. o grupowe akty seksualne z udziałem dzieci i dorosłych oraz o handel dziećmi w celach seksualnych. FBI prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Pochodzący z Colorado City w Arizonie Samuel Bateman należał do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, kościoła mormonów założonego w 1830 roku przez Josepha Smitha. Bateman odszedł jednak z sekty, by poprowadzić własną grupę. Zgodnie z oświadczeniem FBI, przedstawionym w piątek w sądzie w mieście Flagstaff, mężczyzna oskarżany jest o kazirodztwo, grupowe akty seksualne z udziałem dorosłych i dzieci oraz handel dziećmi w celach seksualnych, którego miał się dopuszczać z pomocą swoich żon. Obecnie przebywa w więzieniu w Arizonie.

Samuel Bateman miał co najmniej 20 żon

Bateman został aresztowany już w sierpniu, kiedy przyłapano go na przewozie w przyczepie trzech dziewcząt w wieku od 11 do 14 lat. Ktoś zauważył wówczas małe dłonie wystające ze szczeliny przyczepy jadącej przez miasto. Rozpoczęto śledztwo pod kątem sprawdzenia, czy dzieci były przewożone w celu podjęcia czynności seksualnych. Według FBI Bateman zawierał małżeństwa nawet ze swoimi córkami i większość z tych kobiet była nieletnia. Odbywanie z nimi stosunków seksualnych tłumaczył "wolą Ojca Niebieskiego" oraz tym, że "dziewczęta powierzyły swoją cnotę Panu".

Od 2019 roku Bateman miał natomiast nazywać się prorokiem. Wspierali go głównie mężczyźni, którzy finansowali działalność samozwańca , a nawet oddawali mu swoje własne żony i córki, aby mógł je poślubić. Łącznie Bateman zgromadził około 50 wyznawców, a gdy ktoś nie traktował go jak proroka, miał być karany. Mężczyzna twierdzi też, że Warren Jeffs, były przywódca Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, który odsiaduje obecnie karę dożywotniego pozbawienia wolności za nadużycia seksualne wobec dzieci, kazał mu przywołać "Ducha Świętego na tych ludzi". 

ZOBACZ TEŻ: Francja zapowiada walkę z poligamią i certyfikatami dziewictwa

Żony Batemana oskarżane o porwanie

Aresztowany w sierpniu Bateman wpłacił kaucję i wyszedł na wolność, ale ponownie został aresztowany pod zarzutem niszczenia akt i utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem trzy z jego żon: Naomi Bistline, Donnae Barlow i Moretta Rose Johnson oskarżane są o porwanie ośmiorga dzieci Batemana z placówki opiekuńczej w Arizonie i ucieczkę. Dziewczęta przebywały tam, gdy zostały odebrane Batemanowi przez służby w Arizonie. W zeszłym tygodniu odnaleziono je setki kilometrów dalej, w Spokane w stanie Washington.

Młode kobiety z Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach OstatnichVisions of America/Joe Sohm/Universal Images Group via Getty Images

Według FBI Bateman wraz z żonami zaaranżował przetransportowanie ich do innych stanów w celach seksualnych. Żadna z odnalezionych dziewcząt nie zeznała w rozmowach z funkcjonariuszami, że doświadczyła nadużyć seksualnych, ale w prowadzonych przez siebie dziennikach miały odnosić się do intymnych relacji z mężczyzną, a jedna z nich miała zeznać, że była naga w czasie orgii zorganizowanej przez Batemana. Wczoraj Bistline i Barlow pojawiły się w sądzie w Flagstaff.

ZOBACZ TEŻ: Członkowie australijskiej sekty aresztowani w związku ze śmiercią ośmioletniej dziewczynki

Autor:pb//az

Źródło: CBS News, BBC, The Guardian

Pozostałe wiadomości