Francja zapowiada walkę z poligamią i certyfikatami dziewictwa

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
THOMAS COEX/PAP/EPAFrancuski rząd zapowiada walkę z poligamią

Minister Marlene Schiappa, odpowiedzialna w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych za kwestie obywatelstwa, zapowiedziała w poniedziałek deportowanie z Francji poligamistów i uściśliła, że sporządzanie "certyfikatów dziewictwa" dla kobiet i dziewcząt jest zabronione.

Poligamia na terenie Francji, a także wystawianie dziewczynom i kobietom tak zwanych certyfikatów dziewictwa to elementy, z którymi władza wykonawcza chce walczyć w zapowiadanej ustawie przeciwko islamistycznemu separatyzmowi. Ustawa ma zostać zaprezentowana Radzie Ministrów 9 grudnia.

Trzy dni po przemówieniu prezydenta Emmanuela Macrona na temat separatyzmu islamskiego minister Schiappa zapowiedziała walkę z poligamią we Francji. W przypadku osób już osiedlonych i posiadających pozwolenie na pobyt rząd chce posunąć się nawet do deportacji w przypadku wykrycia poligamii. - Chyba że ta osoba się podporządkuje francuskiemu prawu – oświadczyła minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Francuski rząd zapowiada walkę z poligamiąTHOMAS COEX/PAP/EPA

- Nie będziemy już wydawać zezwoleń na pobyt osobie przybywającej z obcego kraju, która pozostaje w sytuacji poligamii - zapowiedziała Schiappa. Dodała, że poligamia jest sprzeczna z wartościami Republiki. - Musimy położyć kres tej faktycznej poligamii, która istnieje – podkreśliła minister, zaznaczając, że poligamia jest ujawniana przez kontrole, w szczególności z opieki społecznej (CAF).

"Nie chcemy, aby kobiety były traktowane jak krowy na targu"

Minister przypomniała również o problemie wystawiania tzw. certyfikatów dziewictwa dla dziewczyn i kobiet. - Nie chcemy, aby kobiety były traktowane jak krowy na targu – odpowiedziała Schiappa, pytana o ten proceder stosowany przez niektóre mniejszości narodowe we Francji.

- Żaden ginekolog nie ma prawa wystawiać takiego certyfikatu we Francji – podkreśliła minister, która przed objęciem urzędu pełniła funkcję minister ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: THOMAS COEX/PAP/EPA