USA: Rosja stosuje taką samą taktykę na Ukrainie, jaką stosowała na Krymie

PAP/EPAZdaniem USA, Rosja inspiruje zamieszki na wschodzie Ukrainy

Departament Stanu USA oświadczył w niedzielę, że prorosyjscy bojownicy zajęli w ubiegłą sobotę budynki rządowe w sześciu miastach wschodniej Ukrainy podczas skoordynowanej akcji przypominającej wcześniejsze wydarzenia na Krymie.

- Wielu z tych bojowników było ubranych w kuloodporne kamizelki i polowe mundury bez dystynkcji oraz uzbrojonych w rosyjską broń - głosi oświadczenie Departamentu Stanu. Oświadczenie podkreśla, że "działania te mają wiele cech wspólnych z tymi, których dokonano na Krymie w końcu lutego i których kulminacją była bezprawna interwencja wojskowa Rosji i aneksja Krymu".

Krymska taktyka

Departament Stanu ocenił, że "wydarzenia z 12 kwietnia silnie sugerują, że Rosja stosuje na wschodniej Ukrainie tę samą taktykę, jaką stosowała na Krymie, w celu podsycania separatyzmu, podkopywania suwerenności Ukrainy i kontrolowania swojego sąsiada wbrew zobowiązaniom, jakie zaciągnęła zgodnie z prawem międzynarodowym". Było to już drugie oświadczenie Departamentu Stanu USA w niedzielę poświęcone sytuacji na Ukrainie. Wcześniej w niedzielę Departament Stanu opublikował listę - jak podkreślił fałszywych - twierdzeń, które Rosja wykorzystuje, aby usprawiedliwić swoje działania na Ukrainie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln\mtom/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości