Pożyczki na 3,5 miliona złotych, ponad sto osób z zarzutami

Policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 200 umów otwarcia rachunków bankowych
Policjanci zabezpieczyli u zatrzymanych rzeczy, które pomagały w wyłudzaniu kredytów i pożyczek
Źródło: śląska policja
Mieli drukarkę do podrabiania dokumentów, ponad 200 rachunków bankowych i wiele telefonów. Prokuratura postawiła zarzuty 112 osobom podejrzanym o udział w wyłudzaniu kredytów i pożyczek na łączną kwotę 3,5 milionów złotych. Były zaciągane na fikcyjne lub nieświadome niczego osoby.

"W latach 2014-2016 grupa ta ponad tysiąc razy doprowadziła lub usiłowała doprowadzić banki i instytucje pożyczkowe do niekorzystnego rozporządzenia mieniem" – podał we wtorek zespół prasowy śląskiej policji, który poinformował o zamknięciu ostatniego wątku śledztwa. Prowadzili je policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Katowicach.

Policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 200 umów otwarcia rachunków bankowych
Policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 200 umów otwarcia rachunków bankowych
Źródło: śląska policja

Dotychczas Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akty oskarżenia wobec 82 osób. Wśród 112 osób, które usłyszały zarzuty są - jak informuję śledczy - trzej organizatorzy procederu.

Wykorzystywali osoby bezdomne i bezrobotne

Policjanci zajmowali się tą sprawą od 2015 roku.

"Członkowie grupy werbowali osoby bezdomne i bezrobotne, oferując im drobne wynagrodzenie w zamian za założenie rachunku bankowego i przekazanie danych dostępowych. Rachunki te były wykorzystywane do składania fałszywych wniosków kredytowych oraz do wyłudzania pożyczek gotówkowych" – opisała komenda wojewódzka.

Policjanci zabezpieczyli ponad 200 umów otwarcia rachunków bankowych, specjalistyczną drukarkę do podrabiania dokumentów tożsamości, a także wiele sztuk sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych, które przestępcy wykorzystywali do podszywania się pod fikcyjnych kredytobiorców.

Dzięki wielu telefonom i numerom podejrzani podszywali się pod fikcyjnych kredytobiorców
Dzięki wielu telefonom i numerom podejrzani podszywali się pod fikcyjnych kredytobiorców
Źródło: śląska policja

Wśród podejrzanych są osoby, które użyczyły swoich danych i kont bankowych – one odpowiedzą za pomoc w przestępstwach. Dwóch - według śledczych - głównych organizatorów zostało aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe. Policjanci zabezpieczyli również majątek podejrzanych o wartości przekraczającej pół miliona złotych. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia.

Jak nie zostać słupem

Policja przypomina, że nigdy nie należy udostępniać danych dostępowych do swojego rachunku bankowego ani danych osobowych. Założenie konta bankowego i przekazanie danych do logowania komuś obcemu, może zakończyć się sprawą karną, jeśli rachunek ten zostanie wykorzystany do przestępstwa.

Nawet nieświadome umożliwienie wykorzystania swojego konta do wyłudzeń może być potraktowane jako pomocnictwo w przestępstwie – zaznaczają mundurowi.

Czytaj także: