Prezydent USA Joe Biden zapowiedział liberalizację prawa w sprawie marihuany. Ułaskawi skazanych

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział liberalizację federalnych przepisów dotyczących marihuany oraz ułaskawienie wszystkich osób skazanych przez sądy za jej "zwykłe" posiadanie. Decyzja ma dotyczyć kilku tysięcy osób.

Jak oświadczył Joe Biden, "wysyłanie ludzi do więzienia za posiadanie marihuany wywróciło życie zbyt wielu osób". - Za zachowanie, którego wiele stanów już nie zabrania - dodał. Zaznaczył, że problem dotyczy szczególnie mniejszości rasowych, które były dysproporcjonalnie częściej karane, mimo że nie zażywają marihuany częściej niż biali Amerykanie.

Według Białego Domu, decyzja ma dotyczyć ok. 6,5 tysiąca skazanych na poziomie federalnym w latach 1992-2021 oraz dodatkowo kilka tysięcy skazanych w Dystrykcie Kolumbii.

Zdecydowana większość kar za posiadanie konopi indyjskiej jest jednak zasądzana przez sądy stanowe, wobec czego Biden wezwał władze do podobnych działań.

Prezydent zapowiedział również złagodzenie federalnych przepisów dotyczących używania marihuany. - Klasyfikujemy marihuanę na tym samym poziomie co heroinę - i na poważniejszym poziomie niż fentanyl. To nie ma sensu - oznajmił polityk, dodając że polecił ministerstwom zdrowia i sprawiedliwości "zainicjować proces rewizji tego, jak marihuana jest klasyfikowana w prawie federalnym".

Posiadanie marihuany wciąż jest zabronione przez prawo federalne - grozi za to do roku więzienia i co najmniej tysiąc dolarów grzywny. Mimo to w 19 z 50 stanów - a także w Dystrykcie Kolumbii i na wyspie Guam - używanie środka jest w pełni legalne. W kolejnych 18 jest dozwolona w celach leczniczych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości