Pentagon zapowiedział dostawy kolejnych wyrzutni HIMARS, Wołodymyr Zełenski wdzięczny

Źródło:
PAP

Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej. Odnosząc się do decyzji Waszyngtonu, prezydent Ukrainy przesłał wyrazy wdzięczności prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją.

Jak powiedział dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy będzie zawierał między innymi cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne.

Nowy pakiet oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS. Oficjel zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele, takie jak składy amunicji, czy stanowiska dowódcze.

Dodał, że w obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Zaznaczył też, że rosyjskie doniesienia o rzekomym zniszczeniu dwóch z przekazanych wyrzutni HIMARS są nieprawdziwe.

- Widzimy teraz, że Ukraina udanie razi rosyjskie cele na Ukrainie, głębiej za linią frontu, zakłócając rosyjskie zdolności, by prowadzić tę obecną operację artyleryjską - powiedział urzędnik. - Wiemy, że oni atakują cele, które mają poważne skutki na polu bitwy - dodał.

Podkreślił też, że dostawa tysiąca sztuk naprowadzanych GPS pocisków artyleryjskich do haubic 155 mm pozwoli Ukrainie oszczędzić amunicję i uderzać w rosyjskie cele z większą precyzją. Dodatkowy pakiet broni dla Ukrainy oznacza, że wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji wyniesie 7,3 mld dolarów.

Przedstawiciel Pentagonu o sytuacji w Ukrainie

Przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że według amerykańskiej oceny Rosja "wcale nie wygrywa" obecnej wojny "zwłaszcza w stosunku do początkowych celów", a powolne postępy rosyjskich wojsk w Donbasie okupione są dotkliwymi stratami, które mocno wpływają na morale żołnierzy.

Wyrzutnia HIMARS. Widoczne miejsce na sześć pocisków kalibru 227 milimetrówPfc.Sarah Pysher / dvidshub.net

Dodał też, że straty rosyjskich jednostek są "na tyle wysokie, że będą musiały się zreorganizować" i prawdopodobnie przerwać swoje główne działania ofensywne.

Zełenski dziękuje USA za wsparcie w walce z Rosją

"Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją. Wspólnie zmierzamy do zwycięstwa" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.

"Więcej systemów HIMARS i pocisków kalibru 155 mm to nasze priorytetowe potrzeby. To jest właśnie (uzbrojenie), które pozwala nam odpierać wroga" - dodał szef ukraińskiego państwa.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pfc.Sarah Pysher / dvidshub.net

Tagi:
Raporty: