Jest nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

Autor:
tas/tr
Źródło:
PAP
Pentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy
Pentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla UkrainyReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchivePentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. W transzy znalazła się między innymi amunicja do systemów artylerii rakietowej HIMARS i obrony powietrznej NASAMS.

Colin Kahl, podsekretarz obrony USA do spraw politycznych w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, przedstawiając nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, powiedział, że jest on kluczowy, by pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjską ofensywę na wschodzie, a także by odpowiedzieć na ewolucję sytuacji na południu i w innych regionach Ukrainy.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Jak ogłosił Pentagon, w osiemnastym - największym jak dotąd - pakiecie sprzętu wojskowego dla Ukrainy znalazły się dodatkowe rakiety dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej o kalibrze 155 mm, 20 moździerzy o kalibrze 120 mm wraz z 20 tys. pocisków, rakiety AMRAAM do ofiarowanych przez USA systemów obrony powietrznej NASAMS, tysiąc zestawów przeciwpancernych Javelin i setki przeciwpancernych granatników AT4, 50 karetek pancernych, miny przeciwpiechotne Claymore oraz materiały wybuchowe i sprzęt medyczny.

Żołnierze mocują wyrzutnię pocisków HIMARS w ładowni ciężkiego samolotu transportowego C-17AAirman 1st Class Nathan Clark / dvidshub.net

Kwestia szkolenia ukraińskich pilotów

Jak powiedział Kahl, jak dotąd USA dostarczyły kilkaset rakiet kierowanych GMLRS do zestawów HIMARS. Dodał, że USA skupiają się na tym, by dostawy amunicji były stabilne i odbywały się w regularnym rytmie. Zaznaczył, że Ukraina nie potrzebuje setek wyrzutni ze względu na precyzję rakiet. Obok USA podobne systemy - M270 - wysłały Niemcy i Wielka Brytania.

Pytany o możliwość szkolenia ukraińskich pilotów przez USA oraz dostarczenie zachodnich myśliwców, Kahl odpowiedział, że prace w tym temacie trwają i taki scenariusz "nie jest nie do pomyślenia", ale jest to perspektywa roku do trzech lat i nie jest to obecnie priorytet. Dodał, że systemy NASAMS trafią na Ukrainę "w ciągu najbliższych kilku miesięcy".

Całkowita wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku inwazji to 9,1 mld dolarów. Wartość pomocy udzielonej od 2014 roku to 11,8 mld dol.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Airman 1st Class Nathan Clark / dvidshub.net

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości