Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 166 dni. W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim w Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze obwodu chersońskiego podały, że na okupowanych terenach najeźdźcy obiecują 10 tysięcy rubli (około 770 złotych) nagrody za udział w nielegalnym referendum, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.
Relacja odświeża się automatycznie
- 3:45
Instytut Studiów nad Wojną: nowo zmobilizowane bataliony rosyjskie są prawdopodobnie gorzej wyszkolone, mniej profesjonalne i bardziej brutalne dla okupowanej ludności niż zawodowi żołnierze rosyjscy, a nawet poborowi, którzy ukończyli formalne szkolenie wojskowe.
- 3:10
Instytut Studiów nad Wojną: Prawdopodobnie błędne rosyjskie raporty odwracają uwagę od realnego zagrożenia katastrofą jądrową spowodowaną przez Rosję, która przechowuje uzbrojenie wojskowe w pobliżu reaktorów jądrowych i składowisk odpadów nuklearnych w elektrowni w Zaporożu.
- 2:45
Technicy ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu pracują pod groźbą użycia broni przez Rosjan – powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Jewgienij Cymbaluk, wzywając społeczność międzynarodową do przeprowadzenia w tym miejscu misji pokojowej.
- 2:24
Rosja przeprowadza ataki na Charków
- 0:16
Mer Melitopola Iwan Fedorow poinformował o dziesięciu potężnych wybuchach. Agencja UNIAN przekazała, że miasto okupowane przez Rosjan zostało ostrzelane z wyrzutni HIMARS.
- 22:54
Po wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie, nie powinien zostać ani tlący się konflikt, ani zamrożony. Ukraina musi odzyskać wszystko, co Rosja tymczasowo zagarnęła, a państwo, które dokonało agresji, musi zostać ukarane za swoją zbrodnię - napisał na kanale Telegram Wołodymyr Zełenski.
"Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia sprawiedliwości. Jedynie wyraźna porażka agresora, odebranie mu wszelkiej zdobyczy oraz odpowiedzialność prawna na forum międzynarodowym może zapobiec wybuchowi jakiejkolwiek następnej wojny" - podkreślił ukraiński przywódca.
"To właśnie nad tym pracują nasi dyplomaci, Biuro Prezydenta, członkowie rządu oraz wszyscy, którzy działają na rzecz pociągnięcia Rosji do politycznej, gospodarczej i prawnej odpowiedzialności z powodu jej agresji. Broniąc naszego państwa, bronimy wszystkich, którym już zagroziło lub może zagrozić terrorystyczne państwo rosyjskie" - dodał.
- 22:19
Zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jedynym sposobem na powstrzymanie dążenia Rosji do zajmowania obcych terytoriów jest zakaz odwiedzania przez Rosjan krajów zachodnich.
- Najważniejsze sankcje to zamknięcie granic. Niech (Rosjanie - red.) żyją we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii - powiedział ukraiński przywódca w rozmowie z amerykańskich dziennikiem "The Washington Post".
Zełenski zwrócił uwagę, że sankcje nałożone na Rosję z powodu agresji zbrojnej na Ukrainę są "słabe" w porównaniu z zamknięciem granic dla obywateli Rosji na co najmniej rok i pełnym embargiem na zakup rosyjskiej energii.
- 22:13
8 sierpnia wojsko rosyjskie wystrzeliło ponad 130 pocisków na terytorium obwodu sumskiego (graniczy z Rosją - red.) - poinformował szef tamtejszych władz Dmytro Żywycki.
W wyniku ostrzału artyleryjskiego wsi Kateryniwka zginęła kobieta - przekazał urzędnik.
- 22:00
W kontrolowanych przez okupacyjne władze obwodach chersońskim i zaporoskim Ukrainy zaczęto wydawać rosyjskie prawa jazdy i tablice rejestracyjne – poinformowała rosyjska sekcja BBC na kanale Telegram.
W tych obwodach działalność rozpoczęły ośrodki rosyjskiej Państwowej Inspekcji Samochodowej, instytucji podległej rosyjskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych, odpowiedzialnej za wydawanie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Mieszkańcy tych obwodów, którzy nie są obywatelami Federacji Rosyjskiej, "mogą otrzymać tymczasowe prawo jazdy oraz numery rejestracyjne dla środków transportu" – poinformowała BBC, powołując się na MSW w Moskwie.
- 21:57
Siły rosyjskie uszkodziły elektrociepłownię w Charkowie, która zaopatruje jedną trzecią miasta w ogrzewanie i gorącą wodę - poinformował szef władz obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform.
- Pracujemy nad naprawieniem infrastruktury krytycznej - powiedział urzędnik.
Wcześniej siły rosyjskie uszkodziły elektrociepłownię numer 3 w Charkowie. - To jeden z dużych zakładów, zaopatrujący prawie jedną trzecią (miasta) w ogrzewanie i gorącą wodę - podkreślił Syniehubow.
W Charkowie w związku ze znacznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez rosyjską agresję nie będzie można przygotować na zimę około 60 wieżowców mieszkalnych.
Zniszczenia w wyniku ostrzałów w Charkowie
- 21:43
Rosjanie zamierzają w najbliższym czasie nielegalnie deportować do Rosji 104 dzieci z zajętych terenów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Są to plany przedstawione przez rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
"Strona (Lwowej-Biełowej) na Telegramie jest pełna wiadomości o (rzekomej) opiece nad ukraińskimi sierotami w rosyjskich rodzinach. Rzeczniczka omawiała te kwestie z samozwańczymi przywódcami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej" - napisał na Facebooku Hajdaj, który nazwał działania Kremla "przejawem ludobójstwa".
Jak dodał, administracja regionu próbuje zebrać jak najwięcej informacji na temat szczegółów tego procederu. O sprawie została poinformowana Prokuratura Generalna Ukrainy.
- 21:30
Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. W transzy znalazła się między innymi amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS. USA przekażą także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm.
Całkowita wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji stanowiła 9,1 mld dolarów.
Wartość pomocy udzielonej od 2014 roku to 11,8 miliarda dolarów.
- 20:47
Żołnierze kanadyjskich sił specjalnych prowadzą szkolenia dla ukraińskich żołnierzy na Ukrainie – podały kanadyjskie media. Minister obrony Kanady Anita Anand nie zaprzeczyła tym informacjom.
Telewizja Global News, która podała tę informację w weekend, powołując się na "wiele źródeł", nie podała, jakie jednostki biorą udział w szkoleniach - ze względu na ich bezpieczeństwo. Żołnierze kanadyjskich jednostek specjalnych mają też wspierać dostawy broni i sprzętu.
- 19:53
Zniszczenia po rosyjskim ataku w miejscowości Basztanka w obwodzie mikołajowskim w Ukrainie (07.08.2022)
- 19:19
Jakość usług medycznych w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy jest katastrofalna. Chorzy leżą na ulicy przed szpitalem, a współczynnik umieralności wzrósł pięciokrotnie - zaalarmowała w poniedziałek lojalna wobec Kijowa rada miasta.
"(Okupanci) już nie ukrywają tego nawet podczas rozmów na antenie propagandowej telewizji. (...) Tak właśnie wygląda rosyjska 'troska' o mieszkańców" - czytamy na kanale lokalnego samorządu na Telegramie . Do komunikatu dołączono kadr z nagrania, na którym widać osobę leżącą na łóżku polowym przed wejściem do szpitala.
- 19:02
Środki z USAID mają zostać przeznaczone na finansowanie dalszego działania państwa ukraińskiego, w tym państwowej pomocy dla ubogich i uchodźców. Jak podała USAID, dotychczasowe wsparcie umożliwiło Ukrainie utrzymanie działania szpitali, szkół i innej infrastruktury krytycznej w obliczu dotkliwych skutków rosyjskiej agresji dla ukraińskich finansów publicznych.
Agencja podkreśliła, że do środków dołączone są mechanizmy mające zapewnić, że środki będą wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Czuwać nad tym mają również organizacje pozarządowe.
- Ukraina potrzebuje kontynuowanych usług państwowych, w tym służby zdrowia, edukacji i ochrony socjalnej, by uniknąć dalszego spadku warunków życia i wzrostu ubóstwa - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass. Według prognoz Banku proporcja ludności żyjącej poniżej granicy ubóstwa na Ukrainie może osiągnąć nawet 55 proc. w 2023 r., w porównaniu do 2,5 proc. przed rosyjską inwazją.
- 18:59
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dolarów pomocy finansowej - ogłosiła w poniedziałek rządowa agencja USAID. Pieniądze te mają posłużyć do wsparcia dalszego funkcjonowania państwa ukraińskiego i świadczeń socjalnych w tym kraju.
Jak podała agencja, środki trafią na Ukrainę za pomocą Banku Światowego, a ich wypłata odbędzie się w transzach, z których pierwsza wyniesie 3 mld dol. W lipcu USA przekazały 1,7 mld., w czerwcu - 1,3 mld., zaś łączna wartość bezpośredniej pomocy budżetowej dla Ukrainy wyniesie 8,5 mld. Niemal drugie tyle wynosi wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez USA Kijowowi. Jeszcze w poniedziałek ogłoszony ma zostać kolejny pakiet wart ok. 1 miliarda.
- 18:45
Ukraina, Krym. Były ukraiński minister obrony Mychajło Jeżel oskarżony o zdradę stanu. Powodem umowa o przedłużeniu obecności rosyjskich sił na Krymie
- 18:12
Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w poniedziałek spotkał się w Johannesburgu z szefową dyplomacji Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor, powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, że nie można pozwolić Rosji na odbieranie terytorium Ukrainie.
- Jeśli pozwolimy wielkiemu krajowi, by znęcał się nad mniejszym, po prostu dokonywał inwazji i zabierał jego terytorium, to będzie to początek sezonu myśliwskiego (dla wielkich krajów) nie tylko w Europie, ale na całym świecie - oświadczył Blinken po rozmowach z Pandor, które według zapowiedzi miały między innymi dotyczyć wojny na Ukrainie.
- 17:49
Niemcy mobilizują się do życia bez rosyjskiego gazu, a gazowy szantaż Putina ożywia w tym kraju debatę o energii atomowej – pisze w poniedziałek francuski dziennik "Le Figaro", analizując skutki zmniejszonych dostaw rosyjskiego surowca do Niemiec.
- 17:22
W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania przez Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie (KSRelief) 10 mln USD na wsparcie działań reagowania kryzysowego WHO i UNHCR dla Ukraińców w Polsce. Król Salman ibn Abd al-Aziz jest władcą Arabii Saudyjskiej.
Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie, najwyższym priorytetem KSRelief jest zakup oraz dostawa materiałów i sprzętu medycznego pierwszej potrzeby.
- 16:57
W przyszłości fińskie służby mogą nie wydawać wiz Rosjanom, jeśli wcześniejsza wiza była wykorzystana wyłącznie w celu podróży do innego kraju.
Porozumienie wizowe pomiędzy Unią Europejską a Rosją wciąż obowiązuje pomimo tego, że niektóre kraje zawiesiły wydawanie wiz Rosjanom. Na przykład 5 sierpnia ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu na czas nieokreślony wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.
Kwestia wiz dla Rosjan ma być omawiana na nieformalnych spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej 31 sierpnia.
- 16:56
Fińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy w celu podróży wakacyjnych do innych państw - podał w poniedziałek publiczny nadawca Yle.
Po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią COVID-19, ruch na granicy rosyjsko-fińskiej wzrósł od 10 do 30 proc. w porównaniu do wiosny ubiegłego roku. - poinformował Jussi Tanner, dyrektor generalny służby konsularnej w fińskim MSZ, cytowany przez Yle.
- 16:44
W ciągu doby przez dwa przejścia - Grebneva i Terehova - na granicy rosyjsko-łotewskiej odprawianych jest ok. 1000 obywateli Ukrainy - przekazał Jukszs.
Po wybuchu na Ukrainie wojny na pełną skalę łotewska straż graniczna obserwuje też duży napływ obywateli Mołdawii, dla których jest to obecnie "jedyna bezpieczna trasa" z Rosji do ojczyzny - zaznaczył.
- 16:30
Większość Ukraińców przybywających na Łotwę ze strony Rosji przywożona jest na granicę autobusami, odprawiamy ich w priorytetowej kolejności – podała w poniedziałek łotewska straż graniczna.
"Nie wiemy, kiedy przyjadą. To, że przyjeżdżają nagle, powoduje nagromadzenie osób przekraczających granicę. Pojawiają się dwa autobusy z rosyjskiej strony i obywatele Ukrainy idą na punkty kontrolne piechotą, mają priorytet, przyjmujemy ich poza kolejką" - powiedział przedstawiciel łotewskiej straży granicznej Valdis Jukszs, cytowany przez portal LSM.
Jak przekazał, jedynie nieznaczna część Ukraińców pozostaje na Łotwie. Większość udaje się na zachód. Są też osoby, które przez kraje bałtyckie przedostają się z powrotem na Ukrainę, objeżdżając strefy walk w ich kraju.
- 16:05
W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim w Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały w poniedziałek lokalne władze. Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia.
116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi.
Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.
Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych.
- 15:51
Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy Jewhen Bałycki ogłosił w poniedziałek, że zostanie tam przeprowadzone referendum w sprawie przyłączenia do Rosji - poinformowała gazeta internetowa Ukraińska Prawda za rosyjskimi mediami państwowymi.
Bałycki, w latach 2012-14 deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy, oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji tego pseudoreferendum. Kolaborant, występujący na spotkaniu koordynowanego przez Kreml ruchu społecznego "Jesteśmy razem z Rosją", nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie - przekazała Ukraińska Prawda za nagraniem z posiedzenia, opublikowanym przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti.
- 15:39
Ukraińska policja w Charkowie pracuje na miejscu, w którym doszło do rosyjskiego ostrzału (08.08.2022)
- 15:19
Prokuratorzy badają prawie 26 tysięcy domniemanych przypadków zbrodni wojennych popełnionych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oskarżono już 135 osób – powiedział w niedzielę agencji Reuters szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.
Piętnastu spośród oskarżonych znajduje się w areszcie, pozostali są ścigani. Trzynaście spraw już trafiło do sądów, wydano siedem wyroków.
W maju 21-letni rosyjski żołnierz został jako pierwszy skazany w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie – wymierzono mu karę dożywocia za zabicie nieuzbrojonego cywila. Potem sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności.
- 15:11
Rosyjski czołgista Michaił Kulikow został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za ostrzelanie w lutym budynku mieszkalnego w Czernihowie. W czasie procesu sądowego wojskowy przeprosił naród ukraiński za działania najeźdźców - poinformował w poniedziałek portal Suspilne.
Kulikow i jego dowódca trafili do ukraińskiej niewoli już 26 lutego, czyli w trzecim dniu inwazji Rosji na sąsiedni kraj. Jak przekazano w uzasadnieniu wyroku, żołnierz otrzymał rozkaz, by wystrzelić w kierunku wielopiętrowego budynku mieszkalnego w Czernihowie. W wyniku ataku nikt nie zginął. Wybuch pocisku zniszczył jednak lokal na dziewiątym piętrze - czytamy w portalu Suspilne.
- Chciałbym poprosić o wybaczenie babcię [właścicielkę zniszczonego mieszkania – przyp. red.], którą wystraszyliśmy. Przepraszam ludność Ukrainy za to, że wtargnęliśmy do [waszego kraju – przyp. red.]. Nie ma na to usprawiedliwienia - powiedział żołnierz po ogłoszeniu wyroku.
Czołgista został również ukarany karą finansową - zobowiązano go do pokrycia 26,6 tys. hrywien (ponad 3,3 tys. złotych) kosztów sądowych.
- 14:48
Turecka firma Baykar, producent dronów bojowych znanych jako Bayraktar, będzie wytwarzać te maszyny również w Ukrainie. Przed tygodniem rząd w Kijowie zatwierdził i przekazał do parlamentu w celu ratyfikacji ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie - poinformował w poniedziałek ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.
"Drony Bayraktar odgrywają bardzo ważną rolę [w wojnie z Rosją – przyp. red.] i stały się legendarnym symbolem naszego oporu. (...) Szef firmy Baykar utworzył na Ukrainie filię tego przedsiębiorstwa, a spółka-córka została już właścicielem działki, na której powstanie zakład. Opracowano też dokumentację projektową fabryki. Ta koncepcja zostanie zrealizowana do końca, ponieważ wybudowanie zakładu na Ukrainie było niemalże osobistym zobowiązaniem kierownictwa Baykara" - relacjonował Bodnar w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
Jak wyjaśnił, u podstaw tego przedsięwzięcia legły nie tylko cele polityczne, ale również praktyczne, bowiem wiele komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów jest pochodzenia ukraińskiego. "Mowa o silnikach i innych częściach zamiennych, kołach" - zaznaczył ambasador. - 14:13
W poniedziałek Enerhoatom zaapelował o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Koncern oskarżył wojska rosyjskie o groźbę zniszczenia elektrowni.
Zdaniem Enerhoatomu świadczą o tym słowa rosyjskiego generała Walerija Wasiljewa, który dowodzi oddziałami okupującymi elektrownię. Miał on oświadczyć, że "albo będzie to ziemia rosyjska, albo wypalona pustynia". Miał też powiedzieć swoim podwładnym, że obiekty elektrowni zostały zaminowane.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w poniedziałek o wpuszczenie ekspertów międzynarodowych do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Na konferencji prasowej w Tokio Guterres podkreślił, że jakikolwiek atak na elektrownię atomową jest "samobójstwem".
- 14:03
"Polska stanowczo potępia agresję Rosji wymierzoną w ukraińskie instalacje nuklearne. Działania te są poważnym i jawnym złamaniem zasad bezpieczeństwa jądrowego. Rosja winna natychmiast zakończyć okupację Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i wycofać sprzęt wojskowy z jej terenu" - oświadczyło na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wojska rosyjskie w piątek dwukrotnie ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi wyciekiem wodoru i uwolnieniem do atmosfery substancji promieniotwórczych. Jeden z bloków energetycznych jest odłączony od systemu. Koncern przekazał w sobotę, że trwa likwidacja skutków ostrzałów. W sobotę wieczorem Enerhoatom poinformował, że wojska rosyjskie po raz kolejny ostrzelały miasto Enerhodar i teren elektrowni.
- 13:51
Statek towarowy Polarnet pod banderą turecką, który opuścił ukraiński port Czernomorsk z transportem zboża na eksport, przypłynął do Safiport Derince w Turcji (08.08.2022)
- 13:31
19 lipca Kim zapowiedział, że Mikołajów na południu Ukrainy zostanie zamknięty na kilka dni w ramach walki z kolaborantami.
- To ci, którzy są tu od dawna, mają jakąś ideę. Ci, którzy są zdesperowani albo nie myślą o skutkach, albo chcieli zarobić. To pojedyncze przypadki, ale każdy taki przypadek niesie za sobą potencjalne ofiary, kiedy zaczynają obserwować miejsca rozlokowania wojskowych, obrony przeciwlotniczej i tak dalej - wyjaśniał wówczas gubernator.
- Zamkniemy miasto na kilka dni, przejdziemy się po domach i wykryjemy tych niedobrych ludzi - zadeklarował wtedy szef regionalnej administracji.
Liczący przed rosyjską agresją blisko 480 tys. mieszkańców Mikołajów jest od kilku tygodni intensywnie ostrzeliwany przez siły agresora. 29 lipca co najmniej siedem osób zginęło, a 19 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisku w przystanek komunikacji miejskiej. - 13:27
Warto było zamknąć miasto i przeprowadzić w weekend w Mikołajowie operację przeciwko kolaborantom. W rezultacie tych działań zatrzymano pięć poszukiwanych osób, a także rozbito grupę współpracującą z wrogiem - powiadomił w poniedziałek na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Jak dodał, znaleziono również urządzenia wykorzystywane do rozpowszechniania kremlowskiej dezinformacji oraz wszczęto około 20 postępowań karnych przeciwko osobom działającym na rzecz najeźdźcy. - Jak widzicie, nikt nikogo nie rozstrzeliwał. Nikt (też – red.) nie napadł na Basztankę czy Mikołajów. Pracujemy dalej - napisał gubernator.
- 13:05
W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał. Dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo siły powietrznych Ukrainy.
"To najnowocześniejszy typ rakiet w rosyjskim uzbrojeniu. Po wprowadzeniu do służby w 2018 roku wyprodukowano ich zaledwie kilkadziesiąt" - głosi oświadczenie armii ukraińskiej.
Dowództwo sił powietrznych opisuje Ch-47M jako hipersoniczne pociski przenoszone przez samoloty MiG-31, Tu-22M3 i Tu-160.
- 12:45
Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji - powiadomiły lojalne wobec Kijowa władze regionu.
"Agresorzy chcą 'kupić' głosy mieszkańców Chersońszczyzny (jeszcze) przed zorganizowaniem pseudoreferendum. Na terenie obwodu powstaje coraz więcej instytucji, obiecujących wszystkim zainteresowanym wsparcie finansowe (w zamian za udział w głosowaniu). (...) Okupanci poszukują też lokali do przeprowadzenia nielegalnego referendum i werbują przedstawicieli mediów do celów propagandowych" - poinformowała regionalna administracja.
- 12:10
Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Koncern oskarżył wojska rosyjskie o groźbę zniszczenia elektrowni.
Zdaniem Enerhoatomu świadczą o tym słowa rosyjskiego generała Walerija Wasiljewa, który dowodzi oddziałami okupującymi elektrownię. Miał on oświadczyć, że "albo będzie to ziemia rosyjska, albo wypalona pustynia". Miał też powiedzieć swoim podwładnym, że obiekty elektrowni zostały zaminowane.
- 11:20
Premier Mateusz Morawiecki w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv: Wojna w Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku.
- 10:50
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spodziewa się oporu wobec ewentualnego pełnego udziału jej kraju w wojnie Rosji z Ukrainą. "Nasz ruch partyzancki będzie to sabotował. Rozkazy nie będą wykonywane, albo białoruscy żołnierze zaraz się poddadzą" - powiedziała agencji dpa.
- 10:27
Mieszkaniec Charkowa zginął w wyniku ostrzału tego miasta przeprowadzonego przez wojska rosyjskie - poinformował mer miasta Ihor Terechow.
"Potwierdziła się informacja o jednym zabitym. Cywil. Po prostu wyszedł z domu i dostał się pod ostrzał" - napisał na komunikatorze Telegram.
Ostrzał północnych dzielnic Charkowa nastąpił około godz. 10.15 czasu lokalnego (godz. 9.15 w Polsce).
- 9:29
Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w niedzielę w wyniku ostrzałów rosyjskich, 17 osób zostało rannych - przekazał w komunikacie na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. O czterech ofiarach śmiertelnych informowała wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy.
Według Kyryłenki dwie osoby zginęły w Sołedarze, a po jednej w Bachmucie, Marjince i Selidowem.
- 8:39
Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.
- 8:20
W obwodzie orenburskim w Rosji powstaje 72. samodzielna brygada zmotoryzowana, prawdopodobnie w niej będą służyć ochotnicy werbowani ostatnio w obwodzie penzeńskim na wojnę z Ukrainą - wskazał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 8:16
Rosja najprawdopodobniej rozmieszcza wzdłuż swych linii obronnych w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, miny przeciwpiechotne, w tym pochodzące z sowieckich zapasów PFM-1 i PFM-1S, które stanowią duże zagrożenie dla ludności cywilnej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja rozmieszcza miny przeciwpiechotne w celu ochrony i powstrzymania swobody ruchu wzdłuż swoich linii obronnych w Donbasie. Miny te mają potencjał do powodowania dużej liczby ofiar zarówno wśród wojska, jak i lokalnej ludności cywilnej. W Doniecku i Kramatorsku Rosja najprawdopodobniej próbowała zastosować rozrzucane miny przeciwpiechotne PFM-1 i PFM-1S. Powszechnie nazywana 'miną motylkową' seria PFM-1 jest głęboko kontrowersyjną, niewyszukaną bronią" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"PFM-1 były używane z niszczącym skutkiem w wojnie sowiecko-afgańskiej, gdzie jak się uważa, okaleczyły dużą liczbę dzieci, które myliły je z zabawkami. Jest bardzo prawdopodobne, że sowieckie zapasy używane przez Rosję uległy z czasem degradacji i są obecnie wysoce zawodne i nieprzewidywalne. Stanowi to zagrożenie zarówno dla miejscowej ludności, jak i dla humanitarnych operacji rozminowywania" - dodano.
- 7:16
Siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze w rejonie atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.
"Wróg prowadzi działania zwiadowcze nie szczędząc swych ludzi. Grupy zwiadowcze przeciwnika zostały wykryte i unieszkodliwione w rejonie miejscowości: Bachmutske, Bachmut i Jakowliwka" - głosi komunikat sztabu.
O sytuacji wokół atakowanego przez Rosjan Bachmutu wspomniano w komunikacie zaznaczając, że "wróg próbował prowadzić szturm obok Bachmutu". Próby te - według sztabu - zakończyły się niepowodzeniem. Rosjanie użyli też lotnictwa w rejonie Bachmutu i ostrzeliwali infrastrukturę wojskową i cywilną w pobliżu miasta i wielu okolicznych miejscowości.
Z komunikatu sztabu wynika, że na kilku kierunkach frontu w Donbasie (kierunki: Słowiańska, Kramatorska, Awdijiwki) nie milkną ostrzały prowadzone przez siły rosyjskie z użyciem lotnictwa, artylerii lufowej i rakietowej.
- 6:58
Ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło w wyniku ataku sił ukraińskich z użyciem amerykańskich systemów rakietowych HIMARS w nocy z niedzieli na poniedziałek w okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu na południu Ukrainy - poinformował Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie.
"Dziś w nocy nastąpiło uderzenie z użyciem precyzyjnych rakiet HIMARS na punkty tymczasowej dyslokacji wojsk okupacyjnych" - oświadczył Fedorow. Jak dodał, Rosjanie stacjonowali w tymczasowych koszarach w obiektach przemysłowych w różnych częściach Melitopola, miasta w obwodzie zaporoskim.
- 6:53
Stawianie tezy o szerokiej kontrofensywie ukraińskich wojsk przeciwko rosyjskim siłom na południowym odcinku frontu jest ryzykowne. Można raczej mówić o operacjach ofensywnych na ograniczoną skalę, służących pokrzyżowaniu politycznych planów Kremla – ocenił w rozmowie z PAP ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Piotr Żochowski.
- 6:44
Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na kilka celów wojskowych w obwodzie winnickim w środkowej Ukrainie. Są poszkodowani - poinformowały ukraińskie siły powietrzne w komunikacie na serwisie Telegram.
Do ataku doszło późnym wieczorem w niedzielę. Wojsko ukraińskie potwierdziło, że są poszkodowani w ataku, ale nie podano ich liczby.
"Wyjaśniane są przyczyny zakłócenia pracy systemu ogłaszania alarmu przeciwlotniczego" - głosi komunikat.
- 5:27
Cztery osoby cywilne zginęły, a sześć doznało obrażeń w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.
Cywile zginęli podczas ostrzałów miast Bachmut, Sołedar i Sełydowe oraz wioski Opytne. Wskutek ataków uszkodzone zostały także budynki mieszkalne i gospodarcze, linie wysokiego napięcia oraz obiekty cywilnej infrastruktury.
- 5:24
Mnożą się doniesienia, że rosyjscy okupanci szykują się do pseudoreferendów w zajętych przez siebie rejonach południa Ukrainy, ale nie oddamy im tego, co nasze - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu.
- Pojawia się coraz więcej doniesień, że okupanci szykują się do pseudoreferendów w zajętych przez siebie rejonach południa naszego kraju. Chcę powiedzieć (…), że wszyscy, którzy pomagają okupantom zrealizować ten zamiar, będą odpowiadać przed Ukrainą. Stanowisko naszego państwa pozostaje takie jak dotąd: nie oddamy tego, co nasze - oznajmił Zełenski na Facebooku.
- 5:23
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył w poniedziałek, że po dziesięcioleciach powróciło znów zagrożenie wybuchu konfliktu nuklearnego. Wezwał kraje dysponujące taką bronią do zobowiązania, że nie użyją jej jako pierwsze.
Guterres podkreślił, na konferencji prasowej w Tokio, że jakikolwiek atak na elektrownię atomową jest "samobójstwem".
Ustosunkował się w ten sposób do doniesień o powtarzających się rosyjskich ostrzałach artyleryjskich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej elektrowni jądrowej w Europie.
- 5:03
Rosyjskie wojsko od początku inwazji na Ukrainę straciło ponad pięć tysięcy sztuk sprzętu. Co najmniej 3238 z nich zostało zniszczonych, 109 uszkodzonych, a 326 porzuconych - podała ukraińska agencja Ukrinform, powołując się na ustalenia holenderskich ekspertów, którzy prowadzą blog militarny Oryx.
Autorka/Autor:kz, pp, akr //now
Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu