USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa, dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy na przekazanie Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył w środę zastępca sekretarza obrony USA ds. politycznych Colin Kahl. Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać bojowe wozy opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało w środę "Politico".
Zastępca sekretarza obrony USA ds. politycznych Colin Kahl, który wrócił z podróży do Kijowa, powiedział, że na razie Pentagon nie jest gotowy na przekazanie Ukrainie czołgów Abrams. – To bardzo skomplikowany sprzęt. Drogi. Trudny do opanowania podczas szkolenia – podkreślił.
We wtorek, podczas wizyty na Ukrainie Kahl powiedział, że Stany Zjednoczone uznają potrzebę Ukrainy, która chce dysponować uzbrojeniem zdolnym do rażenia przeciwnika poza linią frontu, i powinny myśleć o tym, jak jej w tym pomóc.
Pytany o możliwość przekazania Ukrainie czołgów Abrams odpowiedział, że "nie jest jasne, czy to najlepsza odpowiedź na to wyzwanie. Dlatego będziemy nadal rozważać, jakie ciężkie pojazdy, w tym czołgi, można z sensem przekazać Ukrainie, tak by na czas dostała ich odpowiednią liczbę i by zapewnić ich wsparcie".
USA ogłoszą kolejną transzę pomocy wojskowej
Według "Politco" USA przygotowują się do ogłoszenia nowego pakietu pomocowego w piątek, kiedy Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy spotka się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.
Według dwóch rozmówców "Politico" pakiet może zawierać kilka ośmiokołowych transporterów opancerzonych Stryker, a także wystrzeliwane z ziemi bomby lotnicze małych wymiarów SDB, produkowane przez Boeinga.
Jest jednak mało prawdopodobne, aby w pakiecie były czołgi Abrams, a także systemy rakiet taktycznych dalekiego zasięgu typu ATACMS, które mogłyby nawet "dosięgnąć Moskwy".
Według jednego z rozmówców "Politico" niechęć administracji prezydenta USA Joe Bidena do przekazania Ukrainie Abramsów wynika z wyzwań logistycznych i konserwacyjnych tych czołgów, a nie z obawy, że ich transfer może eskalować konflikt.
Wcześniej w środę podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl powiedział, że USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa, dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams.
Jak podkreśla "Politico", piątkowe spotkanie w Ramstein zapowiada się jako jedno z najważniejszych, ponieważ dyskusja będzie odbywać się wokół przygotowań Ukrainy do kolejnych trudnych miesięcy działań wojennych.
Źródło: PAP Politico
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Marine Corps Photo by Cpl. Sara A. Medina, III MEF Combat Camera/Released