Świat

USA wstrzymują szkolenie tureckich pilotów. Grożą anulowaniem sprzedaży myśliwców

Świat


Pentagon poinformował w piątek turecki rząd, że 31 lipca anuluje umowę o sprzedaży Turcji myśliwców F-35, jeśli wcześniej Ankara dokona zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400. Amerykanie postanowili też wstrzymać szkolenia tureckich pilotów.

Pełniący obowiązki ministra obrony Patrick Shanahan wysłał list do tureckiego rządu, w którym informuje, że wszystkie szkolenia tureckich pilotów na myśliwcach F-35 zakończą się 31 lipca. Tego dnia USA będzie musiała opuścić cała grupa osób z Turcji, która obecnie szkoli się w obsłudze amerykańskiego samolotu. Obecnie czterech tureckich pilotów szkoli się w Luke Air Force Base w Arizonie. Dwaj inni pracują jako instruktorzy, a 20 osób uczy się obsługi technicznej myśliwca F-35.

Spór o system S-400

Turcja zainwestowała w projekt zakupu amerykańskich samolotów ponad miliard dolarów. W sierpniu zeszłego roku turecka armia otrzymała tylko dwie takie maszyny, docelowo jednak miała ich dostać 100.

Associated Press podkreśla, że wysłany w piątek list ma być ostateczną wiadomością dla Ankary w sporze o system S-400. Agencja przypomina, że USA wcześniej wiele razy ostrzegały Turcję o zagrożeniach wynikających z zakupu rosyjskiej broni. Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić amerykańskie myśliwce, przez co ich niewykrywalność stanęłaby pod dużym znakiem zapytania.

Ankara woli ofertę Moskwy

W połowie maja władze Turcji poinformowały, że rozważają przesunięcie przewidzianego na lipiec przyjęcia dostawy od Rosji systemu S-400. We wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył jednak, że nie wycofa się z zakupu rosyjskiej broni mimo ostrzeżeń Amerykanów. Jak ocenił, przedstawiona przez USA oferta sprzedaży Turcji rakiet Patriot nie jest tak dobra, jak oferta Rosjan. Jak podała w piątek agencja Interfax, szef rosyjskiej korporacji państwowej Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow poinformował, że Rosja zacznie dostarczać systemy S-400 do Turcji w ciągu dwóch miesięcy. Czemiezow podkreślił, że Rosjanie zakończyli już szkolenie tureckich żołnierzy w zakresie obsługiwania rosyjskiej broni.

Autor: momo/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości