Następczyni Cuomo zapowiada zmiany. "Nikt nie opisze mojej administracji jako toksycznego środowiska pracy"

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Kathy Hochul, zastępczyni gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który po oskarżeniach o molestowanie kilkunastu kobiet ogłosił, że odchodzi z urzędu, zapowiada zmianę kultury politycznej w stolicy stanu Albany. - Pod koniec mojej kadencji, kiedykolwiek się ona zakończy, nikt nigdy nie opisze mojej administracji jako toksycznego środowiska pracy - oznajmiła w wystąpieniu.

We wtorek w następstwie oskarżeń 11 kobiet o molestowanie seksualne Andrew Cuomo ogłosił, że ustępuje z urzędu. W czasie wystąpienia Kathy Hochul podkreślała, że nie była świadoma zachowania swojego szefa. - Myślę, że to jest jasne, że gubernator i ja nie byliśmy blisko. (…) Podróżuję po stanie i nie spędzam zbyt wiele czasu w jego obecności lub w obecności wielu osób w stolicy stanu – przekonywała Hochul, przedstawicielka Partii Demokratycznej.

Dziennik "New York Times" podkreślił, że urzędniczka pełniła głównie ceremonialną rolę w administracji Cuomo.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Hochul sygnalizowała, że zmieni kulturę w biurze gubernatora. Sporządzony w następstwie oskarżeń Cuomo raport prokurator generalnej stanu Letitii James przedstawił panującą atmosferę w Albany jako wrogą, odwetową i napędzaną lojalnością wobec gubernatora za wszelką cenę. - Pod koniec mojej kadencji, kiedykolwiek się ona zakończy, nikt nigdy nie opisze mojej administracji jako toksycznego środowiska pracy - mówiła Hochul.

Podkreśliła, że wprowadzi zmiany personalne. Zamierza odsunąć ze swego zespołu osoby, którym raport biura James zarzuca nieetyczne postępowanie.

Kathy Hochul lev radin/Shutterstock

Konsultacje z wyborcami

Jak poinformowała Hochul, następne dwa tygodnie spędzi podróżując po stanie. Chce skonsultować się z wyborcami przed ogłoszeniem swojej agendy. Rozmawiała już z przywódcami demokratycznych ustawodawców stanowych. Kontaktowała się też z liderem większości demokratycznej w Senacie USA Chuckiem Schumerem, byłą senator Hillary Clinton, czołowymi przedstawicielami biznesu i duchowieństwa, a także gubernatorami północno-wschodnich stanów. Hochul będzie też kontynuować dyskusję z urzędnikami ekipy Cuomo m.in. w sprawie doboru współpracowników.

- Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że jestem na to gotowa. To nie jest coś, czego się spodziewaliśmy lub o co prosiliśmy, ale jestem w pełni przygotowana do przyjęcia odpowiedzialności jako 57. gubernator stanu Nowy Jork - przekonywała.

"New York Times" zwrócił uwagę, że po zaprzysiężeniu Hochul, która ma przejąć władzę 24 sierpnia, odziedziczy stan, który zmaga się z nawrotem pandemii, spowolnieniem gospodarczym i ważnymi decyzjami dotyczącymi sposobu wydawania miliardów dolarów z federalnych funduszy stymulacyjnych.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  lev radin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości